Normy europejskie, Kodeks Pracy i przepisy BHP dokładnie określają, dlaczego ważne i wymagane jest noszenie odzieży ochronnej. Szczególnie w przypadku zagrożenia czynnikami gorącymi stawiane są wymagania względem używanych w trakcie pracy kapturów lub getrów. Tego rodzaju ubrania tworzy się z materiałów, które dobierane są w zależności od zaplanowanego stopnia ochrony. Używa się w tym celu między innymi tkanin chemicznie modyfikowanych lub przędz aramidowych. Przed czym dokładnie zabezpieczają – dowiesz się z naszego artykułu.

Czym jest właściwie odzież ochronna?

Odzież BHP dzieli się na roboczą i ochronną. Przepisy BHP dokładnie określają, w jakich zawodach jej noszenie jest wskazane. Pracodawca powinien ją udostępnić pracownikom. Może być nowa lub używana, ponieważ przepisy dokładnie tego nie regulują. Musi być jednak poddana zabiegowi dezynfekcji. Odzież ochronna to jak sama nazwa wskazuje ubrania, których celem jest zabezpieczenie pracowników w trakcie pracy. Wyróżnia się następujące rodzaje zagrożeń: termiczne, mechaniczne, biologiczne, chemiczne lub atmosferyczne. Czynniki zagrażające sprawiają, że konieczna jest ochrona pracowników na stanowiskach pracy. Wskazane jest jej zakładanie przy stałym kontakcie z urządzeniami, środkami chemicznymi czy biologicznymi, jak również wysoką temperaturą czy niesprzyjającymi warunkami pogodowymi. Ich brak grozi utratą zdrowia lub życia osoby pracującej. Składają się na nie przykładowo ubrania medyczne, buty oraz akcesoria takie jak maski, ochraniacze, gogle, okulary czy rękawice. Spodnie, bluza czy kombinezon ochronny to tylko przykładowe ubrania.

Jakie wyróżnia się typy odzieży ochronnej?

Stroje medyczne czy inne ubrania do ochrony nie wyróżnia się ze względu na materiał, ale jej przeznaczenie. W związku z tym dzieli się na:

  • Zabezpieczającą przed prądem – zalecane przy pracy z instalacjami energetycznymi
  • Tak zwaną ESD – towarowe ubrania zabezpieczające przed ładunkami elektrostatycznymi. Chronią przed przedostaniem się oparów niebezpiecznych substancji (wybuchowych czy palnych) oraz zagrażających wybuchem lub pożarem
  • Ostrzegawczą – umożliwia widzenie pracowników w nocnych warunkach
  • Chemiczną – stosowaną do zabezpieczania przed środkami chemicznymi
  • Termiczną – zabezpieczającą przez wahaniami temperatur
  • Antypromieniową – chroniącą przed promieniowaniem (na przykład w placówkach medycznych czy laboratoriach)
  • Biologiczną – nie pozwala na zakażenie się infekcjami czy chorobami (na przykład przez lekarzy weterynarii)

Poza tym jej zadaniem jest ochrona przed uszkodzeniami i obrażeniami. Szczególnie wskazana jest w branży budowlanej narażonej na ewentualne wypadki czy urazy. Poza tym może być odporna na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych, co ułatwia pracę w terenie.

Ogólnie przyjmuje się, że odzież ochronna dzieli się na 3 kategorie: zabezpieczającą przed minimalnym ryzykiem, chroniącą przed czynnikami niezagrażającymi życiu oraz przed utratą zdrowia lub życia. Do tej ostatniej grupy zaliczają się specjalistyczne ubrania, które chronią między innymi przed szkodliwym promieniowaniem czy ogniem, jak również wahaniami temperatury. Przykładem może być kombinezon przeciwchemiczny.

Jakie są kryteria wyboru oraz z czego składa się proces ochrony?

Wybór odzieży BHP i dodatkowego sprzętu ochronnego jest kilkuetapowym procesem. Składa się na niego:

  1. Świadomość rodzajów niebezpieczeństw – związanych z pracą
  2. Analiza typów ryzyka – wiedza na temat potencjalnych zagrożeń i konsekwencji
  3. Wdrożenie środków – które mają ograniczyć niebezpieczeństwo

Dlatego jeśli zależy Ci na bezpieczeństwie Twoich pracowników, koniecznie zainwestuj w odzież ochronną.