Audyt księgowy to badanie, któremu poddawane są dokumenty księgowe podmiotów gospodarczych. Tego typu złożona analiza ocenia sytuację majątkowo-finansową firmy określając, czy dany podmiot wykonuje ewidencjonowanie podatków i zapisy zaszłości gospodarczych w odpowiedni sposób w zgodzie z przepisami prawa, a także wysokimi standardami branżowymi. Audyty księgowe nie tylko ważne są jednak do tego, by przedsiębiorstwo miało pewność o tym, iż w czasie kontroli skarbowej nie zostaną wykryte nieprawidłowości. Tego typu narzędzia pomagają również przemodelować sposób zarządzania organizacją, wyznaczyć lepszą strategię budżetową czy umożliwiają wdrożenie nowych planów rozwojowych.

Komu zlecić przeprowadzenie audytu księgowego?

Audyty księgowe prowadzone powinny być kompleksowo, dogłębnie, a także bezstronnie. To dlatego zleca się ich przeprowadzenie niezależnym ekspertom o uprawnieniach doradców księgowych oraz podatkowych. W Polsce audyty wykonywać mogą biegli rewidenci, którzy wpisani są na listę prowadzoną przez Polską Izbę Biegłych Rewidentów. Posiadają oni niezbędną wiedzę oraz kwalifikacje i doświadczenie, by oferować usługi audytorskie na wysokim poziomie. Zleceniodawca nie ma zatem podstaw do stwierdzenia, iż opinia końcowa jest nieprofesjonalna czy też zmanipulowana. Biegłych rewidentów zalicza się bowiem do profesji o szczególnie wysokim zaufaniu publicznym. Wiele firm we współpracy doraźnej oraz stałej obsługuje zatem biegły rewident Jan Felski i jego kancelaria WERYFIKACJA, która działa w Warszawie. Czy tylko audyty oferują tacy specjaliści?

Do biegłego rewidenta warto zgłaszać się też przy chęci uzyskania porad inwestycyjnych. Na podstawie audytów eksperci są w stanie doradzić w zakresie tworzenia strategii produktowej czy portfelowej firmy, a nawet w zakresie przygotowywania biznesplanu. Najlepsi doradcy oferują też controlling produkcji. Szczególną formą pomocy może być również optymalizacja podatkowa.

Na czym polega audyt księgowy?

Audyty księgowe przede wszystkim dotyczą wnikliwej oceny dokumentów księgowych w tym ksiąg rachunkowych, sprawozdań finansowych czy też innych dowodów finansowych, które potwierdzają zaistnienie danej zaszłości gospodarczej. Najczęściej są to zatem kompleksowe analizy księgowości firmy, choć niekiedy można zlecić zaopiniowanie funkcjonowania danego węższego obszaru działalności.

Samo prowadzenie audytu nie kończy się jednak na weryfikowaniu ksiąg rachunkowych i sprawozdań finansowych, a także na badaniu ewidencji środków trwałych, niematerialnych i prawnych. Istotne jest również to, by biegły rewident ocenił procedury rachunkowe w firmie, sposoby zarządzania finansami np. w spółce, a także, by skontrolował dokumentację kadrową i płacową. Dobry audyt może nawet uwzględniać wywiady z pracownikami firmy oraz analizę dokumentacji dodatkowej: faktur, umów z kontrahentami i klientami, regulaminów oraz statutów.

Każdy audyt zawsze kończy się też raportem z opinią. Po jego uzyskaniu firma może podjąć z biegłym rewidentem szerszą współpracę przy tworzeniu planów naprawczych.

Komu polecany jest audyt księgowy?

Ustawa o rachunkowości jasno określa jednostki, które są zobowiązane do przeprowadzenia audytu. Najczęściej są to większe firmy oraz instytucje w tym towarzystwa ubezpieczeniowe, banki oraz spółki akcyjne. Obligatoryjnie do audytu są również zobowiązane te działalności, które spełniają co najmniej dwa warunki z wymienionych:

  • zatrudniają średniorocznie, w przeliczeniu na pełne etaty, minimum 50 osób,
  • suma ich aktywów na koniec roku wyniosła co najmniej 2,5 miliona euro,
  • przychody netto wyniosły co najmniej 5 milionów euro.

Współpracę z biegłym rewidentem podejmują także dobrowolnie mniejsze firmy, uczelnie wyższe czy szpitale i szkoły, które chcą zadbać o swoje finanse. Audyt księgowy to również ważne narzędzie przed wyprowadzaniem zaległości podatkowych. Stosowany jest też przed sprzedażą, fuzją czy reorganizacją spółek.

Zalety audytu księgowego w firmie

Audyt księgowy dla firm ma wiele zalet. Zalicza się do nich:

  • możliwość jasnego określenia sytuacji księgowej i finansowej firmy,
  • możliwość zweryfikowania stanu dokumentacji wraz z uzupełnieniem braków,
  • możliwość wyprowadzenia zaległości podatkowych,
  • uzyskanie informacji na temat skuteczności pracy działu księgowego czy zewnętrznego biura rachunkowego, z którym firma współpracuje,
  • uzyskanie danych, które pozwolą na szybką korektę w księgowości w celu uniknięcia kar przy kontrolach ZUS czy US,
  • możliwość wypracowania nowych mechanizmów, procedur i procesów księgowania (np. wdrożenie rachunkowości zarządczej).

Podsumowując, audyt księgowy to nie tylko narzędzie oceny firmy przed kontrolami. To także sposób na zadbanie, by przedsiębiorstwo wyróżniało się wysoką płynnością finansową oraz wysokim standardem organizacyjnym.