Karta podatkowa jest jednym ze sposobów opodatkowania działalności gospodarczej. To uproszczona forma rozliczania z fiskusem. Nie zależy od wysokości uzyskiwanych przychodów ani ponoszonych kosztów. Nie wymaga więc prowadzenia ewidencji. Kto może z niej skorzystać? Jakie są zalety i mankamenty przywołanego rozwiązania? Na te i inne pytania odpowiadają specjaliści z Biura Rachunkowego Bożena Janowska Dariusz Janowski.

Kto może zdecydować się na kartę podatkową?

Obecnie z uproszczonej formy opodatkowania mogą korzystać wyłącznie ci przedsiębiorcy, którzy stosowali ją już wcześniej. Co to oznacza w praktyce? Pozostali właściciele firm utracili prawo do składania wniosków o kartę podatkową. Wspomniane ograniczenia zostały wprowadzone na mocy nowelizacji ustaw podatkowych w ramach Polskiego Ładu. Modyfikacje, o których mowa, weszły w życie 1 stycznia 2022 roku. Warto zauważyć, że przywołany wyżej wymóg nie jest jedynym warunkiem, jaki trzeba spełnić, by sięgnąć po opisany sposób rozliczania z fiskusem. Istnieją również kryteria związane z rodzajem oraz miejscem prowadzenia działalności gospodarczej, a także zatrudnianiem personelu. Szczegółowe informacje na ten temat zawierają stosowne przepisy o zryczałtowanym podatku dochodowym. 

Jakie zalety i wady ma karta podatkowa?

Karta podatkowa to niezwykle wygodna forma opodatkowania. Przedsiębiorca nie musi składać zeznania rocznego ani uiszczać zaliczki na podatek dochodowy. Jego wysokość jest ustalana odgórnie przez naczelnika urzędu skarbowego właściwego dla miejsca prowadzenia działalności. Uwzględnia on przy tym czynniki, takie jak: wielkość firmy, typ świadczonych usług czy liczba pracowników zatrudnionych w danym zakładzie. Osiągane zyski i ponoszone koszty nie są natomiast brane pod uwagę. Przedstawione rozwiązanie ma jednak pewne wady. Obniża zdolność kredytową podatnika i nie pozwala mu na korzystanie z ulg czy rozliczanie się wspólnie z żoną lub mężem. Co więcej, trzeba płacić fiskusowi nawet wtedy, gdy biznes przynosi straty. 

Choć rozliczanie za pomocą karty podatkowej jest stosunkowo proste wymaga wystawiania rachunków i faktur, a także wypełniania deklaracji dotyczących wysokości odliczonych składek na ubezpieczenie zdrowotne. W realizowaniu tych obowiązków może pomóc przedsiębiorcom  Biuro Rachunkowe Bożena Janowska Dariusz Janowski z siedzibą w Bydgoszczy. Wspiera ono również przedsiębiorców w obsłudze kadrowo-płacowej oraz wielu innych czynnościach.