W bardzo dużym skrócie drukarka fleksograficzna to rotacyjna maszyna przeznaczona do drukowania wypukłego, w której elementy drukujące umieszczone są powyżej elementów niedrukujących. Współcześnie fleksografia traktowana jest w kategoriach jednej z najbardziej uniwersalnych i przede wszystkim ekonomicznych technik druku. Z jakimi zatem informacjami na temat tych wyjątkowych maszyn warto się zapoznać?

Jak działa drukarka fleksograficzna?


Drukarki tego typu funkcjonują na zasadzie rotacyjnej. Za ich najważniejsze elementy uznaje się przede wszystkim walce oraz cylindry, które łącznie tworzą tzw. zanurzeniowy zespół farbowy. Co do zasady w maszynach fleksograficznych wykorzystuje się szybkoschnące farby ciekłe oraz elastyczne podłoża drukowe. Jeżeli chodzi o fazę przygotowawczą, to formę drukową umieszcza się na cylindrze formowym, gdzie jej wierzchnia warstwa ulega rozciągnięciu. Mogące pojawić się ewentualne zmiany w zakresie kształtów i kolorów uwzględnia się przy zastosowaniu nowoczesnych programów komputerowych. Pomaga to uniknąć zniekształcenia obrazu, czyli zjawiska dystorsji.

Następnie walec farbowy obraca się i nabiera farbę na swoją powierzchnię. Z walcem styka się raster z charakterystycznie wyżłobioną powierzchnią, na którą przedostaje się farba. Jej nadmiar z wałka rastrowego zgarnia rakiel. Na samym końcu farba zostaje utrwalona za pomocą cylindra dociskowego. Z praktycznego punktu widzenia trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że im więcej wyżłobień na rastrze, tym równiejsza będzie warstwa farby, a im głębsze wyżłobienia, tym więcej farby zostanie naniesione na konkretne podłoże. Co jeszcze warto wiedzieć?

Jakie jest zastosowanie drukarek fleksograficznych?


Za zdecydowanie największą zaletę drukarek fleksograficznych uznaje się ogromną uniwersalność zastosowania. Z ich najszerszym wykorzystaniem można spotkać się jednak w branży opakowaniowej. Urządzenia tego typu umożliwiają wykonywanie nadruków na podłożach nienasiąkliwych z tworzyw sztucznych,  a zwłaszcza na foliach. Na wyjątkową uwagę w tym przypadku zasługuje również fakt, iż podłożem drukowym we fleksografii może być zarówno laminat, jak i plastik, papier workowy, bibuła czy nawet aluminium.

Drukarki charakteryzują się także doskonałymi parametrami eksploatacyjno-wydajnościowymi oraz wysokim stopniem bezawaryjności. Jak podkreślają doświadczeni specjaliści z firmy Rychflex, nie oznacza to jednak, że użytkownicy mogą zapomnieć o konieczności przeprowadzania regularnych prac serwisowych. Jedynie takie podejście jest w stanie zagwarantować maszynom długą żywotność oraz zapewnić najwyższą jakość wydruku, która wbrew powszechnie panującej opinii nie odbiega od jakości druków offsetowych. Fleksografia jest opłacalna nawet przy produkcji niskonakładowej.