Założenie jednoosobowej działalności gospodarczej jest w Polsce stosunkowo proste, choć przed rejestracją firmy należy wybrać odpowiedni dla konkretnego przedsiębiorstwa rodzaj jego rozliczania, a także wypełnić szereg dokumentów. Wątpliwości w tym zakresie wyjaśnią księgowi ze sprawdzonego biura rachunkowego. Ich pomoc jest jednak znacznie szersza – poznaj najważniejsze zalety takiego wsparcia!

Rejestracja JDG a pomoc biura rachunkowego

Przed rozpoczęciem funkcjonowania jako zarejestrowany w CEIDG, GUS czy US podmiot, należy ustalić kilka istotnych dla dalszego działania firmy kwestii. Główną jest forma opodatkowania. Dla jednoosobowych przedsiębiorstw dostępne są obecnie w tym zakresie 4 rozwiązania: podatek liniowy, rozliczanie według zasad ogólnych, karta podatkowa lub ryczałt ewidencjonowany. Każde z nich ma swoje wady i zalety, a konkretny wybór powinien być podyktowany dopasowaniem do modelu działalności.

Przyszły przedsiębiorca może mieć problem z interpretacją form opodatkowania i tym samym wskazania najkorzystniejszej dla jego firmy. Z tego względu już na tym etapie warto nawiązać współpracę z biurem rachunkowym. Po otrzymaniu informacji na temat danego podmiotu, księgowi dopasowują sposób jego rozliczania, który zapewni najniższe koszty prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej. Sam proces rejestracji jest też w tym wypadku szybszy. Dokumentacja wypełniana z pomocą specjalisty z biura rachunkowego składana jest w poprawnych wersjach w odpowiednich jednostkach administracyjno-skarbowych.

Dlaczego warto zlecić rozliczanie JDG, zamiast robić to samodzielnie?

Przy prowadzeniu własnej firmy całkowicie we własnym zakresie niezbędne jest wyliczanie wszystkich należności – zarówno względem urzędu skarbowego, jak i kontrahentów. Istotne jest także terminowe dokonywanie wpłat. Nierzadko na tym polu przedsiębiorcy mają sporo problemów, borykając się z koniecznością np. obliczenia wysokości podatku dochodowego lub uwzględniania w kosztach zakupów firmowych. Błędy z tym związane bywają kosztowne – niekiedy kończą się nawet mandatem skarbowym.

Nawet przy stosunkowo prostej w rozliczaniu jednoosobowej działalności gospodarczej istnieje szereg komplikujących jej prowadzenie kwestii, które warto powierzyć specjalistom. Biuro rachunkowe Pani Księgowa to odpowiedni wybór dla przedsiębiorców mających firmę w takiej postaci. Niewielki koszt miesięczny obsługi obejmuje pomoc w rozliczaniu, wsparcie podatkowe, gromadzenie dokumentacji i przypominanie o konieczności zapłaty poszczególnych należności. Zdecydowanie warto postawić na takie rozwiązanie – dzięki niemu przedsiębiorca może skupić się wyłącznie na rozwijaniu kierowanej przez niego jednoosobowej działalności gospodarczej.