Niektóre zawody wymagają odpowiedniego ubrania ochronnego, które zapewnia bezpieczeństwo w pracy. Mowa tu między innymi o pracownikach medycznych. Osoby pracujące w szpitalach muszą nosić przykładowo specjalistyczne buty, które posiadają niezbędne w tej branży właściwości. Sprawdźmy więc, jakie są najważniejsze cechy charakterystyczne obuwia medycznego. 

Czym jest obuwie medyczne?

Tym terminem najczęściej określamy buty noszone przez personel medyczny. Osoby działające w ochronie zdrowia zwykle spędzają wiele godzin na nogach – a to mocno obciąża stawy. Muszą zatem wyposażyć się w odpowiednie produkty, które odciążą kręgosłup, zapobiegną grzybicy i zapewnią wysoki komfort dzięki właściwemu wyprofilowaniu. Ponadto buty medyczne posiadają antypoślizgową podeszwę, co zmniejsza ryzyko wypadku w trakcie pracy. Ważną rolę odgrywa też system otworów, który odpowiada za prawidłowy obieg powietrza i umożliwia bezproblemowe utrzymanie czystości. To wszystko wpływa zarówno na wygodę, jak i bezpieczeństwo personelu medycznego. 

Jakie są rodzaje obuwia medycznego?

Wśród pracowników ochrony zdrowia od lat dużą popularnością cieszą się tzw. chodaki, nazywane też drewniakami. Jak sama nazwa wskazuje, mają one drewnianą podeszwę. Może wydawać nam się, że tak twardy materiał nie sprzyja wygodzie. Należy jednak zwrócić uwagę na fakt, iż jego naturalność zapewnia komfort i właściwą cyrkulację powietrza. Innym wyborem medyków mogą być specjalne klapki na antypoślizgowej podeszwie, które znajdziemy w ofercie na przykład firmy Pofam-Jedność z Poznania. Na rynku występują one w wersji damskiej oraz męskiej. Szeroki zakres opcji kolorystycznych umożliwia natomiast dopasowanie obuwia do własnych upodobań. Kolejnym rodzajem butów medycznych są tzw. crocsy. Ich zalety to m.in. system otworów, łatwość czyszczenia oraz właściwości antypoślizgowe. 

Jak dbać o obuwie medyczne?

Personel medyczny musi zwracać szczególną uwagę na czystość i sterylność swojego ubioru. Konieczne jest zatem częste mycie butów. Materiały, z których wykonuje się obuwie medyczne, umożliwiają bezproblemowe utrzymanie czystości. Gumowe czy drewniane produkty szybko umyjemy za pomocą wody z dodatkiem detergentu. Zwykle nie będzie też problemu, aby zwyczajnie wrzucić je do pralki. W celu usunięcia bardziej uciążliwych zanieczyszczeń skorzystajmy z miękkiej szczoteczki. Należy też pamiętać o regularnym czyszczeniu wkładek do butów – metoda zależy od materiału, z którego ten element został wykonany.