Przedsiębiorcy korzystają z różnych form opodatkowania działalności gospodarczych. Jedną z najprostszych jest karta podatkowa. Przedsiębiorca korzystający z tej formy opodatkowania nie musi prowadzić księgowości. Kolejną zaletą karty podatkowej jest to, że odprowadzany przez przedsiębiorcę podatek nie jest wysoki, a wpływ na jego wysokość nie mają dochody firmy. Czym dokładnie jest karta podatkowa oraz kto i kiedy może z niej korzystać?

Czym jest karta podatkowa?

Jak zostało wspomniane na wstępie, karta podatkowa to jedna z form opodatkowania. Przedsiębiorca korzystający z tej formy nie ma obowiązku prowadzenia księgowości, jak ma to miejsce w przypadku innych form opodatkowania. Oprócz tego przedsiębiorcę nie dotyczy składanie zeznań podatkowych i wpłacanie zaliczek na podatek dochodowy. Kolejna zaleta karty podatkowej to stosunkowo niskie podatki, które nie zależą od dochodów firmy.

W przypadku tej formy opodatkowania podatek odprowadza się co miesiąc, a jego wysokość ustalana jest przez naczelnika urzędu skarbowego. Jak informuje ekspert od spraw księgowych i rachunkowych z Biura Usług Finansowych FINANS z Panek w województwie śląskim, wpływ na wysokość podatku mają takie czynniki jak zakres i charakter prowadzonej działalności gospodarczej, liczba pracowników zatrudnionych w firmie oraz liczba mieszkańców miejscowości, w jakiej siedzibę ma firma. Ta forma opodatkowania jest szczególnie korzystna dla przedsiębiorców, którzy uzyskują wysokie dochody, ponieważ ten czynnik nie wpływa na wysokość podatku. Jednak kłopoty finansowe nie są powodem, by nie odprowadzić stałego podatku. Na kartę podatkową warto zdecydować się, gdy zatrudnimy niewielu pracowników.

Karta podatkowa – kto może z niej korzystać?

Oczywiście nie wszyscy przedsiębiorcy mogą korzystać z tej formy opodatkowania. Jak wynika z art. 23 Ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, możliwość płacenia podatku dochodowego w formie karty podatkowej dotyczy przedsiębiorców, którzy prowadzą działalność usługową, wytwórczo-usługową, usługową w zakresie detalicznego handlu żywnością i napojami (z wyjątkiem napojów o zawartości alkoholu przekraczającej 1,5%), wyrobami tytoniowymi oraz kwiatami.

Ponadto z karty podatkowej mogą korzystać przedsiębiorcy zajmujący się działalnością gastronomiczną z wyłączeniem sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, a także firmy oferujące usługi transportowe, które korzystają z jednego pojazdu i przedsiębiorcy oferujący usługi edukacyjne. Karta podatkowa kierowana jest również do przedsiębiorców zajmujących się handlem detalicznym nieżywnościowymi produktami, z wyłączeniem paliw silnikowych, środków transportu, części i akcesoriów do pojazdów mechanicznych oraz nieżywnościowych artykułów objętych koncesjonowaniem. Z karty podatkowej mogą korzystać też spółki, aczkolwiek w ich przypadku są nieco inne zasady, co do możliwości korzystania z tej formy opodatkowania.