Mapa do celów projektowych jest pojęciem, które zostało wprowadzone wraz z Rozporządzeniem Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 21 lutego 1995 roku. Zgodnie z tym dokumentem, jest to mapa tworzona na kopii mapy zasadniczej i jest konieczna w sytuacjach, gdy niezbędne jest uzyskanie pozwolenia na budowę. Co jeszcze trzeba o niej wiedzieć oraz jakie informacje zawiera?

Co można odczytać z mapy do celów projektowych?

Mapa do celów projektowych swoim zasięgiem obejmuje obszar okalający inwestycję w pasie co najmniej 30 m, a jeśli jest to konieczne - choćby ze względu na ustalenie strefy ochronnej (np. gazociągów) - odpowiednio większy. Jest ona niezbędna oczywiście również w przypadku planowania budowy domu jednorodzinnego i wtedy najczęściej ma skalę niemniejszą niż 1:500.

Na takiej mapie do celów projektowych znajdują się takie elementy jak:

  • granice władania nieruchomości działek, czyli informacje zawarte na mapie zasadniczej,
  • linie, które rozgraniczają tereny mające różne przeznaczenia,
  • linie zabudowy oraz osie ulic i dróg,
  • miejsca na których znajduje się zieleń wysoka,
  • inne obiekty umieszczane zgodnie z tym, w jakim celu wykonywana jest mapa.

Kto zajmuje się wykonywaniem mapy do celów projektowych?

Mapa projektowa jest dokumentem, który musi być wykonany przez geodetę, czyli osobę posiadającą uprawienia do realizacji tego typu prac. Taką usługę można zlecić m.in firmie GEOMETRA Usługi Geodezyjne Joanna Stawicka z Płocka, która zajmuje się również tyczeniem obiektów, ustalaniem granic, a także innymi czynnościami geodezyjnymi. Na jej stronie można uzyskać dodatkowo informacje co do wyceny tego typu usług, co pozwala inwestorowi przygotować się na koszty z tym związane.

Jak wygląda przygotowanie mapy do celów projektowych?

Warto wiedzieć również od strony technicznej, jak wygląda przygotowanie takiego dokumentu. Proces ten wygląda następująco:

  • aktualizowanie mapy zasadniczej przez geodetę, poprzez wprowadzenie dodatkowych elementów, w tym np. granic klas gruntów,
  • sporządzanie kopii mapy zasadniczej,
  • przekierowanie mapy do celów projektowych do odpowiedniego ośrodka, aby zatwierdzono jej treść.

Trzeba też pamiętać o tym, że część pracy geodeta musi wykonać na miejscu inwestycji, co również wpływa na koszt takiej usługi.

Jak widać mapa do celów projektowych to bardzo ważny dokument, który jest niezbędny, aby móc rozpocząć większość inwestycji budowlanych. Aby ją uzyskać, wystarczy jednak skontaktować się z geodetą, który podejmie się realizacji takiego zlecenia.