Jedną z podstaw do wszczęcia egzekucji komorniczej i ściągnięcia zadłużenia stanowi wskazanie składników majątku dłużnika, z których ma zostać pobrana należność. Zdarza się, że wierzyciel nie dysponuje taką wiedzą. W takiej sytuacji niezbędne może okazać się poszukiwanie majątku przez komornika sądowego. Jako funkcjonariusz publiczny ma on odpowiednie kompetencje do uzyskania niezbędnych informacji w tym zakresie.

Kto zleca poszukiwanie majątku?

Odzyskanie należności przysługujących wierzycielowi to główny cel postępowania egzekucyjnego. To natomiast stanowi ostatni etap ściągnięcia zadłużenia, jeśli inne dozwolone prawnie metody nie przyniosły skutku. We wniosku o wszczęcie takiej sprawy, osoba domagająca się zapłaty musi wskazać konkretnie, z jakich części majątku komornik ma przeprowadzić egzekucję. Nie ma bowiem możliwości, aby zajął on wszystkie jego składniki. Może się jednak zdarzyć, że wierzyciel nie ma żadnej wiedzy w tym zakresie, dlatego w takiej sytuacji przysługuje mu instytucja zlecenia poszukiwania majątku. Co ważne, wcześniej dłużnik jest przez komornika wzywany do wykazania swojego wyjątku. Dopiero brak reakcji z jego strony na takie żądanie umożliwia rozpoczęcie jego poszukiwania na wniosek wierzyciela.

Jak poszukuje się majątku dłużnika?

W ramach takiej czynności stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego. Komornik ma wobec tego prawo wymagać od dłużnika składania wyjaśnień od osoby, przeciwko której toczy się postępowanie egzekucyjne. Ponadto jako funkcjonariusz publiczny ma także możliwość uzyskania informacji z następujących źródeł:

  • Zakładu Ubezpieczeń Społecznych,
  • Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców,
  • ewidencji nieruchomości w urzędzie gminy lub starostwie,
  • spółdzielni mieszkaniowej.

W ten sposób między innymi komornik Adam Derda, działający przy Sądzie Rejonowym w Żyrardowie, jest w stanie dowiedzieć się, chociażby kto jest pracodawcą dłużnika, bądź czy prowadzi działalność gospodarczą, jaki ma numer konta bankowego, czy jest właścicielem pojazdów oraz nieruchomości. Uzyskanie takich danych nie uprawnia go jednak do przeprowadzenia egzekucji. W pierwszej kolejności musi przekazać je wierzycielowi i dopiero ten wskazuje, z których składników majątku mają zostać ściągnięte należności.

Jakie są koszty takiej czynności?

Opłaty komornicze są ustalone z góry, czyli regulowane ustawą. Oznacza to, że ponoszone koszty nie mogą wzrosnąć, jedynie ulec zmniejszeniu w zależności od specyfiki oraz okoliczności danej sprawy. Co ważne dla wierzyciela, kwota ta zostaje ściągnięta wraz z zadłużeniem i jest proporcjonalna do wysokości świadczenia. Ponadto istnieją sytuacje, w których to właśnie osoba zlecająca poszukiwanie majątku komornikowi może zostać obciążona taką opłatą. Dzieje się tak, jeśli wszczęte postępowanie egzekucyjne okaże się niecelowe – nie będzie możliwości uzyskania należności – bądź we wniosku zostanie wskazana osoba, która nie jest w rzeczywistości dłużnikiem.