Czym powinny cechować się paliki geodezyjne?

Materiał partnera
2019-09-05

Żadne prace geodezyjne nie mogą obyć się bez specjalistycznych palików. Są one wykorzystywane przed geodetów każdego dnia, podczas wykonywania zawodowych obowiązków. Aby paliki geodezyjne dobrze spełniały swoje zadanie, muszą być wykonane we właściwy sposób. Do ich produkcji używa się drewna. Dzięki temu zyskują potrzebną sztywność , co ułatwia wbijanie ich w ziemię. Czym jeszcze powinny się wyróżniać?

Paliki geodezyjne z drzewa liściastego

Paliki geodezyjne to jedne z podstawowych narzędzi każdego geodety. Służą między innymi do wytyczania budynków czy granic działki. Jak informuje specjalista z firmy PHU Paweł Mokrosiński, która zajmuje się produkcją i sprzedażą wysokiej jakości sprzętu geodezyjnego – najlepsze paliki geodezyjne wykonywane są z drzewa liściastego. Najczęściej wykorzystuje się w tym celu buk i olchę. Jest to drewno mocne, a przy tym lekkie. Większość geodetów preferuje paliki geodezyjne czterostronne, zaostrzone od dołu niczym ołówek. Dzięki takiej formie, fachowiec nie ma żadnych trudności przy wbijaniu ich w ziemię, a paliki zachowują przy tym pełną stabilność. Sprzęt tego rodzaju można też dostosować do indywidualnych potrzeb każdego klienta. Profesjonalny producent zastosuje się do takich zaleceń jak wybrany przez usługobiorcę rozmiar czy kolor.

Wysokość palika uzgodniona z producentem

Paliki geodezyjne wykorzystywane są do wielu pomiarów. Jak wiadomo czynności tego rodzaju muszą być wykonywane z niezwykłą precyzją i starannością. Zastosowany sprzęt musi stanowić odpowiednią pomoc. Wysokość palików geodezyjnych nie jest jednakowa. W dużej mierze to geodeta decyduje o tym, jakiego rodzaju oprzyrządowania potrzebuje w danym momencie. Z tego też powodu wysokość palika, zazwyczaj ustalana jest z producentem. Niezwykle ważny jest również jego przekrój. W większości przypadków wynosi on 2cm x 2cm. Taki rozmiar pozwala w pełni bezpiecznie zamontować paliki w ziemi. Należy też podkreślić, że drewniane paliki geodezyjne najczęściej kupowane są w całych pakietach. Do wykonania niezbędnych pomiarów na dużej przestrzeni, potrzeba ich naprawdę wiele. Z tego tez powodu powinny cechować się atrakcyjną ceną, zwłaszcza, gdy geodeci nabywają je w ilościach hurtowych. Wysoka jakość palików i stosunkowo niski koszt ich zakupu, to główne kryteria, którymi specjaliści kierują się, wybierając producenta sprzętu geodezyjnego. Ważne jest także doświadczenie w branży oraz silne zorientowanie na potrzeby każdego klienta. Wiele firm, zajmujących się produkcją sprzętu geodezyjnego, oferuje również transport zamówionego towaru pod wskazany adres. To także bardzo duże udogodnienie dla usługobiorców.