Każda firma musi odprowadzać od swojej działalności różne podatki. Różnią się one wysokością w zależności od liczby zatrudnionych pracowników, rodzaju oferowanych usług czy towarów, a także od przyjętego ustroju podatkowego: księgowość uproszczona (KPiR, ryczałt ewidencjonowany, karty podatkowe) lub księgowość pełna (księgi rachunkowe i dodatkowo sprawozdania finansowe roczne). By ograniczyć wysokość podatków odprowadzanych przez fiskus, warto zastanowić się nad opłacalną optymalizacją podatkową. Czym ona jest i jak ją skutecznie przeprowadzić?

Czym jest optymalizacja podatkowa w firmie?

Za optymalizacje podatkowe w firmie uznaje się takie narzędzia, strategie działa i modele prowadzenia działalności, aby podmiot mógł czasowo lub stale uiszczać do Urzędu Skarbowego jak najniższe podatki. Warto przy tym nadmienić, iż optymalizacja ma skutkować zmniejszeniem wysokości obciążeń fiskalnych do poziomu satysfakcjonującego podatnika, przy jednoczesnym wypełnianiu przepisów. Nie należy zatem mylić optymalizacji podatkowej z unikaniem płacenia podatków np. przy wykorzystaniu luk prawnych. Optymalizacje są w pełni legalne i dostępne niemalże dla każdego przedsiębiorcy.

Warto podkreślić, że przynoszą one znacznie oszczędności firmom. Poprawiają ich stabilność finansową oraz płynność. Nic zatem dziwnego, że chętnie stosują je przedsiębiorstwa z różnych branż, zarówno te małe, jak i wielkie.

Na czym polega optymalizowanie podatków?

Optymalizacja podatków opiera się o trzy ważne mechanizmy, które dobierane są dla podatnika po wykonanym audycie księgowości. Zalicza się do nich oszczędzanie podatkowe, planowanie podatkowe, a także unikanie opodatkowania z wykorzystaniem w pełni legalnych i rekomendowanych przez fiskus narzędzi np. ulg dla przedsiębiorców.

By móc zatem zoptymalizować podatki należy podjąć współpracę z doświadczonym ekspertem zajmującym się doradztwem podatkowym. Taką usługę dla swoich klientów oferuje Biuro rachunkowe Marzeny Dębińskiej ze Stargardu, które proponuje optymalizacje m.in. przy stałej współpracy dotyczącej obsługi kadrowo-płacowej i księgowo-rachunkowej. Sam proces obniżania podatków w firmie jest złożony i zależy od oczekiwań klienta. Niekiedy wystarczy po audycie księgowym zastosować dostępne dla przedsiębiorstwa ulgi. W innych przypadkach optymalizacja może wymagać konieczności zmiany strategii zarządczej i rachunkowej w firmie.

Przykłady optymalizacji podatkowych

Optymalizacje podatkowe mogą dotyczyć obniżania obciążeń fiskalnych w podatku dochodowym czy też w podatku VAT. Często są też powiązane z ustrojem podatkowym firmy oraz ze sposobem jej funkcjonowania na rynku. Niższe podatki odprowadzają między innymi firmy, które łączą źródła przychody, rozliczają straty podatkowe oraz stosują uproszczone zaliczki na podatek dochodowy. Przykładem optymalizacji jest też wybór korzystnej dla danej działalności formy opodatkowania, a także działanie firmy w specjalnych strefach ekonomicznych.

Optymalizacje podatkowe to także jednorazowa amortyzacja, ulga za złe długi, leasing operacyjny zamiast kredytu bankowego, zatrudnianie studentów i osób niepełnosprawnych oraz rozliczanie kwartalne z tytułu podatku dochodowego i VAT. Przykładów jest znacznie więcej, a dobre biuro księgowe zaprojektuje plan optymalizacji podatkowych dla przedsiębiorstwa wedle jego indywidualnych możliwości oraz potrzeb.