Szafy rack zwane inaczej szafami teleinformatycznymi, czy też szafami serwerowymi to produkty, które wykorzystywane są podczas budowania sieci internetowych czy też nowoczesnych systemów monitoringu. Zobaczmy, w jakim celu stosuje się szafy serwerowe, w jaki sposób wybrać odpowiedni rodzaj szafy informatycznej? Czy szafy rack różnią się między sobą?

Szafy rack – podstawowe informacje

Szafy rack należą do kategorii produktów wchodzących w sektor obudów elektronicznych opartych na konstrukcji stelażowej. Szafy teleinformatyczne to produkty ustandaryzowane w takich parametrach jak:

  • 19” – standardowa szerokość montażowa szafy,
  • U – jednostka określająca wysokość modułów i samej szafy, przy czym 1U = 1 ¾ cala, standardowa wysokość szafy mieści się między 2 a 42 U. Wyjątkowo do wysokich obiektów można wstawić szafy 57 U.
  • otwory – odległości otworów niezbędnych do mocowania obudów w szafie, a mianowicie 0,625-cala + 0,625-cala + 0,5-cala.

Standaryzacja produkcji szaf teleinformatycznych sprawia, że projektowanie serwerowni czy też urządzeń informatycznych jest o wiele łatwiejsze, szybsze i skuteczniejsze. Szafy rack budowane są z blachy stalowej lub wykonane są z tworzywa. Dobrej jakości szafy teleinformatyczne powinny charakteryzować się dużą wytrzymałością obudów, odpornością mechaniczną czy też odprowadzaniem ciepła i zoptymalizowanym ciężarem właściwym szaf. W sklepach specjalistycznych, dostarczających wszelki niezbędny sprzęt do budowy instalacji teletechnicznych można nabyć lekkie szafy aluminiowe, polimerowe czy też szafy rack zbrojone włóknami z włókna węglowego lub z kevlaru. Najczęściej jednak wybieranym, uniwersalnym rodzajem szaf rack są szafy metalowe dostępne w sklepie KELERBRAN.

Do czego służą szafy rack?

Szafy rack służą do zabudowy i uporządkowania aparatury teleinformatycznej. Bez wątpienia produkty te chronią aparaturę przed działaniem czynników zewnętrznych, dostępem do środka nieuprawnionych osób, czy też gwarantują one utrzymanie optymalnych warunków pracy urządzeń informatycznych.

Chcąc kupić szafę teleinformatyczną, należy zastanowić się nad tym ile urządzeń potrzebujemy w niej umieścić i jaką mają one wysokość. Większość sprzętów montowanych w szafach rack ma wysokość 1U, zdarzają się jednak urządzenia wysokie na 2 czy 3U. Jeżeli w pomieszczeniu, w którym ma stanąć szafa jest dostatecznie dużo miejsca, rozsądną decyzją jest wybranie szafy wyższej niż planowane do montażu sprzęty. Pozostawienie większych przerw między poszczególnymi urządzeniami zapewnia lepszy obieg powietrza a co za tym idzie chłodzenie jest efektywniejsze. Drugą istotną kwestia jest fakt, że technologia cały czas idzie do przodu i po kilku miesiącach możemy chcieć zainstalować dodatkowe akcesoria. 

Szafki wiszące i małe szafki stojące nadają się świetnie do instalacji w domach jednorodzinnych i lokalach usługowych. W takich miejscach najczęściej instalowane są urządzenia pozwalające rozprowadzić sieć internetową obsługującą kilka/kilkanaście komputerów oraz sieć monitoringu. W tego typu instalacjach wykorzystuje się sprzęt o ustalonej szerokości 19 cali, warto natomiast sprawdzić jaka jest głębokość montowanych urządzeń telekomunikacyjnych gdyż popularne są 2 rozmiary 450 oraz 600.

Duże szafy stojące to rozwiązania dedykowane do większych zakładów pracy (gdzie liczba obsługiwanych przez sieć komputerów idzie w dziesiątki lub setki) oraz do serwerowni. W tym wypadku należy sprawdzić zarówno szerokość jaki głębokość urządzeń przewidzianych do instalacji. Popularne wymiary to:

  • 600 na 600
  • 600 na 800
  • 800 na 800
  • 800 na 1000.

Ostatnią rzeczą na którą powinniśmy zwrócić uwagę przy wyborze szaf rack jest dobór  odpowiedniego systemu zamykania drzwi. W wiszących szafkach rack zamknięcie jest na przednich drzwiach. Zwykle tył szafki to po prostu ściana. Jeśli chodzi o szafy stojące, zwykle wyposażone są w przeszklone drzwi przednie oraz drzwi z blachy pełnej z tyłu. Gdy poszukujemy szafy rack do budowy serwerowni, na pewno lepszym wyborem będzie wybór drzwi z blachy perforowanej zarówno od frontu jak z tyłu szafki.

Reasumując szafy rack to produkty, które są podstawowym elementem składowym wielu instalacji, czy serwerowni. Służą do przechowywania serwerów, urządzeń sieciowych, macierzy dyskowych jak również systemów  zasilania UPS czy switchy. Dzięki nim w wygodny sposób można rozprowadzić i zarządzać siecią internetową i monitoringiem w dowolnym lokalu.  Są i raczej pozostaną elementarnym wyposażeniem centrów danych, czy też serwerowni.