Często decydując się na budowę domu lub innych budynków przemysłowych, po zakończeniu prac nie możemy z nich korzystać od razu. Wcześniej konieczne jest uzyskanie pozwolenia na użytkowanie obiektu. Składając wniosek, musimy dołączyć do niego potwierdzenie, że została wykonana inwentaryzacja powykonawcza budynków, która potwierdza zgodność przeprowadzonych prac z projektem. Z artykułu dowiesz się, kiedy należy zgłosić się do profesjonalnego geodety i co jest kontrolowane w ramach inwentaryzacji. 

Inwentaryzacja powykonawcza budynków – co to?

Jest to zespół różnorodnych czynności geodezyjnych, a dokładniej mówiąc pomiarowych, obliczeniowych oraz kartograficznych, które mają na celu zebranie szczegółowych informacji i danych dotyczących konkretnej inwestycji. Dokumenty skompletowane w wyniku geodezyjnej inwentaryzacji pozwalają sprawdzić zgodność wykonania budowy z zatwierdzonym projektem, nanieść zmiany na zasadniczą mapę kraju, a także zaktualizować bazę danych Ewidencji Gruntów i Budynków oraz Geodezyjnej Ewidencji Sieci Uzbrojenia Terenu.

Kiedy geodezyjna inwentaryzacja powykonawcza jest wymagana?

Przeprowadzenie powykonawczej inwentaryzacji jest niezbędne, aby zakończyć budowę i uzyskać pozwolenie na użytkowanie obiektu budowlanego. Zgodnie z ustawą Prawo budowlane dotyczy to wszystkich budynków, które przed przystąpieniem do prac wymagały pozwolenia na budowę, a więc zarówno obiektów mieszkalnych, jak i użytkowych. Wszelkie pomiary, aby były właściwe i zgodne z wymogami muszą zostać wykonane przez profesjonalnych geodetów, posiadających stosowne uprawnienia. Na terenie województwa zachodniopomorskiego miejscem, gdzie znajdziemy wykwalifikowanych specjalistów, jest Geodex Sp. z o.o. Usługi geodezyjne i kartograficzne. Trzeba wiedzieć, że użytkowanie obiektu budowlanego bez uzyskania wymaganego pozwolenia grozi wysokimi karami dla właścicieli.

Parametry sprawdzane podczas inwentaryzacji powykonawczej

Pomiary wykonywane w ramach inwentaryzacji dotyczą obiektów naziemnych, nadziemnych oraz podziemnych. Przede wszystkim sprawdzane jest rozmieszczenie przestrzenne budynków mieszkalnych, gospodarczych lub użytkowych oraz elementów takich jak wjazd czy parking. Oprócz tego inwentaryzacja powykonawcza budynków obejmuje także wszelkie uzbrojenia, m.in. przyłącza wodociągowe, gazowe, kanalizacyjne, telekomunikacyjne i cieplne, a także obiekty w postaci studni bądź szamba. Wykaz powinien zawierać szczegółowe informacje o powierzchni całej konstrukcji i jej poszczególnych kondygnacjach, powierzchni użytkowej, ale też powierzchni usługowej.