Żadna firma nie może prawidłowo funkcjonować bez profesjonalnego prowadzenia obsługi kadrowo-płacowej. Niezależnie od tego, jak duże jest przedsiębiorstwo ani ilu pracowników zatrudnia, jego zarządca powinien zadbać o oddanie kadr i płac w dobre ręce. Według przepisów firma nie musi zatrudniać specjalisty na etat, a może skorzystać z usług zewnętrznych na zasadzie outsourcingu. Sprawdź, co warto wiedzieć o prowadzeniu obsługi kadrowo-płacowej.

Co wchodzi w zakres obowiązków specjalisty ds. obsługi kadrowo-płacowej?

Ostateczny zakres usług wchodzących w zakres obsługi kadrowo-płacowej zależy od wielkości i specyfiki przedsiębiorstwa, ale można wytypować przykładowe zadania specjalisty. O zakresie swoich obowiązków mówi księgowa pracująca w Biurze Rachunkowym Tomasza Perkowskiego w Pułtusku:

Do moich podstawowych zadań należą rzeczy związane ze sprawami pracowników i ich wynagrodzeń. W związku z tym zajmuję się przygotowywaniem i archiwizowaniem umów o pracę oraz umów cywilnoprawnych, opracowywaniem list płac, wypłacaniem wynagrodzeń, zakładaniem i prowadzeniem akt personalnych, ewidencją i rozliczaniem urlopów oraz zwolnień lekarskich, obsługą rozliczeń ZUS, wystawianiem zaświadczeń, świadectw pracy, przygotowywaniem sprawozdań rocznych o dochodach, odprowadzaniem zaliczek na podatek dochodowy, rozliczaniem delegacji. Jest to oczywiście tylko zarys moich obowiązków – wszystko zależy od indywidualnych potrzeb obsługiwanego przeze mnie przedsiębiorstwa. Dlatego szczegóły i zakres współpracy omawiany jest zawsze indywidualnie z klientem biura rachunkowego.

Czy korzystanie z usług biura rachunkowego to korzystne rozwiązanie?

Jak zostało wspomniane, przedsiębiorca może korzystać z usług specjalistów zewnętrznych, takich jak pracujący w Biurze Rachunkowym Tomasza Perkowskiego w Pułtusku. Jest to wygodne i zazwyczaj bardziej opłacalne rozwiązanie. Przedsiębiorca nie musi zajmować się zatrudnianiem księgowych i kadrowych, a jednocześnie ma pewność, że powierza swoją rachunkowość w dobre ręce. Oczywiście oferta biura rachunkowego nie kończy się na obsłudze kadrowo-płacowej. W jej zakres wchodzą także: obsługa księgowa firmy, doradztwo podczas zakładania działalności gospodarczej, konsultacje, rozliczanie PIT, CIT, VAT, formalności związane ze zwrotem podatku. Powierzając wiele spraw specjalistom z jednego biura, można mieć pewność, że wszystko zostanie dopięte na ostatni guzik i nie będzie miejsca na niedociągnięcia.