Niemalże wszystkie produkty, które nabywamy w sklepach, mają opakowanie. Chroni ono zawartość przed uszkodzeniem, a także jest nośnikiem informacji o składzie i marce. W czasach, gdy ochrona środowiska naturalnego stała się priorytetem, powinniśmy ograniczyć korzystanie z opakowań z tworzyw sztucznych. Warto zastąpić je opakowaniami z tektury, które są przyjazne dla natury i wielofunkcyjne. Jakie inne zalety można im przypisać?

Z czego tworzy się kartonowe opakowania?

Tektura to materiał, który powstaje z co najmniej dwóch warstw masy papierniczej. Do jej produkcji można wykorzystać makulaturę, co ogranicza ilość odpadów na wysypiskach. Najpopularniejsza jest tektura trójwarstwowa, która składa się z dwóch warstw tektury litej i jednej warstwy tektury falistej. To właśnie z niej tworzy się klasyczne kartony klapowe szyte lub klejone, opakowania fasonowe, pudełka do pizzy czy opakowania na meble.

Oczywiście tektura może mieć więcej warstw, co uczyni ją jeszcze bardziej wytrzymałą i odporną na uszkodzenia mechaniczne. Niektóre firmy, takie jak np. Cross Pack, oferują wykonanie opakowań tekturowych na indywidualne zamówienie. Pozwala to na pełną personalizację produktu i dostosowanie go do oczekiwań i potrzeb inwestora. Kartony stosowane są bowiem w każdej branży przemysłowej – od spożywczej, przez logistykę aż po ogrodnictwo.

Jakie są największe zalety opakowań z tektury?

Największą zaletą opakowań z tektury jest niska cena. Wynika ona ze stosunkowo małych kosztów produkcji, która bazuje na ponownym wykorzystaniu raz użytych surowców. Z tego względu tekturowe opakowania cieszą się dużym zainteresowaniem zarówno klientów hurtowych, jak i detalicznych. Kartonowe pudła doskonale chronią produkty przed urazami mechanicznymi, promieniowaniem ultrafioletowym oraz wilgocią (do pewnego stopnia). Mogą być też estetycznym nośnikiem reklamy i zachwycać ładnym wyglądem. Wystarczy spojrzeć na dekoracyjne puzderka, w których sprzedawana jest biżuteria czy czekoladki.

Ponadto z kartonów możemy korzystać wielokrotnie, aż do momentu, w którym tektura ulegnie zniszczeniu. Samo przechowywanie tego typu opakowań nie stanowi problemu. Złożony karton zajmuje niewiele miejsca – można schować go pod łóżkiem czy za szafą.  Należy również wspomnieć o tym, że kartonowe pudla są biodegradowalne. Z punktu widzenia ekologii to największa zaleta. Papier rozkłada się około 6 miesięcy, podczas gdy plastikowa folia zaśmieca środowisko przez 450 lat. Poza tym tekturę można poddawać recyklingowi, co pozwala na wielokrotne użycie raz wyprodukowanego materiału.