Na etapie planowania inwestycji, takich jak: obiekty magazynowe, produkcyjne, usługowe i sportowe, przedsiębiorcy rozważają zwykle dwa rozwiązania, czyli budowę tradycyjnej hali murowanej albo lekkiej konstrukcji ze stali bądź aluminium. Oba warianty mają pewne wady i zalety, a ostateczny wybór uzależniony jest najczęściej od budżetu inwestora oraz przeznaczenia obiektu. W naszym artykule przeanalizujemy, dlaczego warto inwestować w nowoczesne hale namiotowe.

Hale namiotowe całoroczne lub tymczasowe, to pawilony o dużej powierzchni, wykonane ze stali albo aluminium, których ściany pokryte są płytami warstwowymi, materiałami z tworzywa sztucznego (PCV, folia), a dach – blachą lub szczelną folią poliestrową o gramaturze w granicach 650-680 g/m2. Obiekty tego typu są obecnie uznawane za najlepszą alternatywę dla hal murowanych, ponieważ są tańsze, wielofunkcyjne, łatwe w montażu i demontażu, nie wymagają też zwykle pozwolenia na budowę.

Hale namiotowe, czyli oszczędność czasu i pieniędzy

Dużym atutem hal namiotowych jest krótki czas ich wykonania oraz montażu, co daje znaczne oszczędności budżetu, przewidzianego na inwestycję. Tradycyjna budowa to żmudny, wielomiesięczny proces, w którym bierze udział kilku specjalistycznych podwykonawców, w tym: zbrojarzy, cieśli, instalatorów, monterów, dekarzy i wykończeniowców. Wykonywane na zamówienie hale namiotowe, można postawić w ciągu kilku tygodni przy udziale jednej firmy montażowej, oszczędzając czas oraz pieniądze. Gdy hala nie będzie już potrzebna, jej demontaż potrwa zaledwie kilka dni.

Wielofunkcyjne hale namiotowe

Lekkie konstrukcje ze stali lub aluminium znajdują obecnie bardzo szerokie zastosowanie w Polsce i za granicą: są one wykorzystywane jako powierzchnie magazynowe, sale do cateringu, hale sportowe czy pawilony handlowe. Obiekt można wyposażyć według potrzeb, czyli położyć różnego rodzaju nawierzchnię, wykonać przegrody wewnętrzne lub instalacje elektryczne. Aby mieć pewność, że projekt hali będzie w pełni odpowiadał potrzebom danej działalności, warto do powierzyć doświadczonemu producentowi, takiemu jak: Zakład Produkcyjny AGAMA-HallCorp, który od 2003 roku produkuje i sprzedaje różnego rodzaju hale namiotowe, konstrukcje stalowe oraz aluminiowe.

Hale bez pozwolenia na budowę

Zaletą hal namiotowych jest uproszczona procedura ich stawiania. Są to obiekty o charakterze tymczasowym, dlatego nie wymagają pozwolenia na budowę, a jedynie zgłoszenia w lokalnym starostwie lub gminie. Inaczej zaś kwestia ta wygląda w przypadku hal, które mają fundament i docelowo mają być użytkowane przez okres dłuższy niż rok – wówczas obowiązkiem inwestora jest uzyskanie stosownych pozwoleń.