W Polsce przedsiębiorcy mogą rozliczać się z fiskusem na kilka sposobów. Wiele osób prowadzących działalność gospodarczą decyduje się na opodatkowanie ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Czy taka forma opodatkowania jest godna polecenia? Kto może zostać ryczałtowcem? Na te jakże istotne pytania odpowiadamy dzięki pomocy specjalistów z Biura Rachunkowo-Podatkowego Barbary Wiechowskiej.

Czym dokładnie jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych?

Ryczałt jest jedną z najprostszych form opodatkowania w naszym kraju. Podstawą opodatkowania jest tu bowiem tylko przychód z działalności gospodarczej, bez uwzględnienia kosztów jego uzyskania. Odliczeniu podlegają wyłącznie niektóre wydatki, tj. składki na ubezpieczenia społeczne, nieliczne ulgi, czy straty podatkowe z lat poprzednich. Możliwości obniżenia należnego podatku są tu więc bardzo ograniczone. Na szczęście jest to w pewnym stopniu rekompensowane niższymi stawkami podatkowymi. W zależności od rodzaju prowadzonej działalności wynoszą one od 2% do 17%. Również rozliczenie podatkowe nie jest zbyt skomplikowane i ogranicza się do prowadzenia ewidencji przychodów.

Kto może zostać ryczałtowcem?

Niestety nie każdy podatnik może zostać ryczałtowcem, ponieważ ustawodawca wprowadził kilka ograniczeń. Pierwszą barierą jest wysokość uzyskanego przychodu za poprzedni rok podatkowy, który nie może przekroczyć 2 mln euro. Kolejnym wymogiem jest odpowiedni rodzaj prowadzonej działalności. Ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych nie mogą być objęci np. osoby prowadzące działalność gospodarczą w zakresie obrotu waluty, handlu częściami do pojazdów mechanicznych, czy wytwarzające produkty opodatkowane podatkiem akcyzowym (za wyjątkiem produkcji energii odnawialnej). Wszystko jest więc uzależnione od PKD firmy. Warto podkreślić, że ta forma opodatkowania dostępna jest dla osób znajdujących się na liście tzw. wolnych zawodów (np. adwokaci, notariusze, biegli rewidenci, księgowi, agenci ubezpieczeniowi, doradcy podatkowi, maklerzy, graficy, informatycy itp.).

Trzeba jednak pamiętać, że przedstawiciele wspomnianych zawodów nie mogą być opodatkowani ryczałtem, jeśli będąc na umowie o pracę, jednocześnie w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej chcą świadczyć usługi na rzecz tego samego pracodawcy – mówi pracownik Biura Rachunkowo-Podatkowego Barbary Wiechowskiej.

Kiedy ryczałt jest opłacalny?

Ta forma opodatkowania kierowana jest przede wszystkim do osób, które nie generują wysokich kosztów. Z tego powodu ryczałtem chętnie rozliczają się osoby samozatrudnione, które w pracy wykorzystują głównie swoją wiedzę i doświadczenie. Z drugiej strony nie mogą oni wówczas wspólnie rozliczyć się ze współmałżonkiem oraz skorzystać z popularnych ulg np. na dzieci. Przed podjęciem decyzji o wyborze formy opodatkowania trzeba więc dokładnie przeanalizować wszystkie plusy i minusy. W tym celu warto skorzystać z pomocy doradców podatkowych, którzy na podstawie indywidualnych danych są w stanie ocenić opłacalność takiego rozwiązania. Godną polecenia firmą zajmującą się tzw. optymalizacją podatkową jest Biuro Rachunkowo-Podatkowe Barbary Wiechowskiej z Koszalina. Specjaliści tam zatrudnieni pomogą przedsiębiorcom odnaleźć się wśród skomplikowanych i wciąż zmieniających się przepisów, dzięki czemu będą oni mogli spokojnie skoncentrować się na prowadzeniu swojego biznesu.