Druk fleksograficzny to popularna metoda drukowania opakowań tekturowych, etykiet oraz wykonywania nadruków na foliach i innych materiałach opakowaniowych. Cieszy się ogromnym zainteresowaniem producentów ze względu na przystępną cenę i liczne zalety. Zobacz, na czym polega druk fleksograficzny i kiedy warto skorzystać z takiej usługi. Sprawdź, jak przygotować projekt.

Czym jest druk fleksograficzny?

Druk fleksograficzny to technologia polegająca na drukowaniu elastycznymi, wypukłymi formami, przy użyciu szybkoschnących farb. Ma on szerokie zastosowanie przemysłowe, zwłaszcza w produkcji opakowań, wymaga jednak dostarczenia do drukarni projektów graficznych w odpowiednim formacie, dostosowanych do maszyn drukujących.

Charakterystyczną cechą druku fleksograficznego jest zastosowanie elastycznej, wypukłej formy drukowej, która zazwyczaj wykonana jest z polimeru. Dzięki temu można zastosować tę technikę także w przypadku, gdy podłoże nie jest idealnie równe. Z tego względu technika ta uznawana jest za najbardziej uniwersalną technikę druku, dająca możliwość zadruku różnych podłoży.

Adaptacja projektów graficznych

Aby skorzystać z usługi drukowania fleksograficznego niezbędne jest dostarczenie drukarni specjalizującej się w tej technice odpowiedniego projektu graficznego. Jeśli jednak posiadasz artwork wykonany np. na zadruk offsetowy, nic straconego. Specjaliści tacy jak firma Repro&Flexo oferują konwersję projektu pod wymagania maszyn drukujących techniką fleksograficzną. Co więcej, istnieje także możliwość stworzenia odpowiedniego projektu na podstawie wydrukowanych już materiałów. W ramach usług specjalistów możliwe jest także projektowanie opakowań i innych materiałów od podstaw, zgodnie z Twoją wizją.

Wraz z gotowym projektem otrzymujesz również adekwatne matryce fleksograficzne, masz więc wszystko, co niezbędne jest, by skorzystać z usług drukarni.

Szerokie zastosowanie druku fleksograficznego

Technika druku fleksograficznego cieszy się dużym zainteresowaniem od wielu lat. Podbiła rynek dzięki drukowaniu:

  • opakowań,
  • etykiet,
  • wydruków na tekturze falistej.

Daje również możliwość zadruku prawie wszystkich materiałów opakowaniowych – nadruki tą techniką wykonuje się na rozciągliwych foliach i laminatach, papierach - w tym workowych, bibule, a nawet aluminium.

Zalety tej techniki

Do największych zalet fleksografii zaliczyć możemy niskie koszy – maszyny fleksograficzne oraz formy drukowe są relatywnie tańsze niż w przypadku innych technik druku.

Ponadto, konstrukcja oparta na wałku rastrowym i elastycznej formie drukowej wpływa na  niewielkie wymagania wobec podłoży drukowych, a co za tym idzie szerokie możliwości stosowania tej techniki. Druk fleksograficzny daje także możliwość wprowadzania szybkich zmian w formach drukowych oraz drukowania motywów ciągłych bez widocznych połączeń.

Nie jest to technika prosta i wymaga odpowiedniego przeszkolenia, dlatego warto korzystać jedynie ze sprawdzonych i polecanych firm, mających wieloletnie doświadczenie w druku fleksograficznym oraz projektowaniu opakowań pod tę technikę.