Biało-czerwona flaga to jeden z najważniejszych symboli narodowych. Powinniśmy ją zatem traktować z należytym szacunkiem. Niestety nasze przyzwyczajenia  związane z eksponowaniem flagi często odbiegają od tego, jak rzeczywiście winno się z nią obchodzić. Czy na balkonie możemy powiesić flagę z godłem narodowym? Co grozi za publiczne zniszczenie tego symbolu?

Znaczenie flagi państwowej

Jak już wspomniano, flaga jest ważnym symbolem narodowym, podobnie jak godło oraz hymn. Prawidłowe zachowanie w stosunku do tychże elementów polskiej tożsamości reguluje ustawa z dnia 31 stycznia 1980 r o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach narodowych.

Flaga państwowa towarzyszy narodowi we wszystkich najważniejszych uroczystościach i w podniosłych chwilach, zarówno tych radosnych, jak i smutnych. Daje nam poczucie wspólnoty, zjednoczenia. Przypomina, że wszyscy jesteśmy członkami jednego narodu, niezależnie od naszych przekonań, poglądów czy wyznawanej religii.

Jak poprawnie eksponować flagę państwową?

Na początku należy wspomnieć o tym, że aby flaga została uznana za symbol narodowy, stosunek szerokości flagi do jej długości musi wynosić 5:8. Dla przykładu: jeśli szerokość flagi wynosi 70 cm, jej długość nie powinna przekraczać 112 cm. Jak informuje przedstawiciel firmy Artykuły Propagandowe – flaga musi być uszyta z materiału wysokiej jakości. Barwy powinny być czyste i czytelne. Niedopuszczalne jest pomięcie tkaniny lub jej uszkodzenie. Flaga nigdy nie powinna mieć kontaktu z ziemią, brukiem, wodą czy nawet podłogą.

Zwykle flaga państwowa eksponowana jest na drzewcu wykonanym z drewna lub metalu. Symbol państwowy wiesza się pod kątem około 45 stopni do ściany budynku. Każdy obywatel ma prawo wywiesić flagę w swoim oknie lub na balkonie. Nie powinna być to jednak flaga z godłem narodowym. Taki symbol zarezerwowany jest dla placówek dyplomatycznych, lotnisk, samolotów i floty morskiej.

Kiedy można wywiesić flagę państwową?

Zwyczajowo flagę wiesza się w dniach ważnych uroczystości państwowych takich jak:

  • 1.03 – Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych,
  • 1.05 - Międzynarodowe Święto Pracy oraz dzień Przystąpienia Polski do Unii Europejskiej,
  • 2.05 - Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej oraz Dzień Polonii i Polaków za granicą,
  • 3.05 – Święto Narodowe,
  • 1.08 - Narodowy Dzień Pamięci Powstania Warszawskiego,
  • 15.08 - Święto Wojska Polskiego,
  • 31.08 - Dzień Solidarności i Wolności,
  • 1.09 - Dzień Weterana,
  • 27.09 - Dzień Podziemnego Państwa Polskiego,
  • 11.11 - Narodowe Święto Niepodległości.

Ponadto przyjęło się, że flagę wywieszamy w przypadku ważnych uroczystości sportowych, w których reprezentacja naszego kraju ma duże szanse na zwycięstwo. Za nieważenie flagi narodowej lub jej niestosowane użycie grozi kara grzywny od 20 do 5000 zł lub areszt.