Przedsiębiorcy przy prowadzeniu działalności gospodarczej zawsze poszukują metod na uiszczanie do fiskusa niższych podatków. Niestety wymaga to doskonałej znajomości przepisów prawa, w tym nowelizowanych ustaw. Istotne jest też dobre dopasowanie określonego sposoby optymalizowania podatku – nie każde przedsiębiorstwo może skorzystać z danego narzędzia. Co zatem zrobić, by upłynnić budżet poprzez obniżenie kwot przekazywanych do Urzędu Skarbowego? Najlepszym rozwiązaniem jest podjęcie współpracy z doradcą podatkowym.

Na czym polega legalna optymalizacja opodatkowania?

Optymalizacje podatkowe to działania firm, które prowadzą do zmniejszenia wysokości podatków, jakie powinny zostać przez przedsiębiorców uiszczone do Urzędu Skarbowego. Podkreślić przy tym należy, że nie jest to jedno narzędzie, ale szereg czynności, które należy wykonać. Legalna optymalizacja podatkowa obejmuje bowiem planowanie podatkowe, oszczędzanie podatkowe, a także unikanie opodatkowania dzięki możliwościom uwzględnionym w prawie. Nie można mylić tego jednak z optymalizowaniem przy wykorzystaniu tzw. luk w przepisach. W takim przypadku firma być może uiści niższy podatek, lecz może spodziewać się częstych kontroli skarbowych.

Czego dotyczą zaś planowanie podatkowe, oszczędzanie podatkowe oraz unikanie opodatkowania? Przede wszystkim jest to bardzo rozległe podejście do tematu. Firmy optymalizują podatki już na poziomie doboru właściwego dla nich ustroju podatkowego oraz narzędzi ewidencjowania podatków. Niektórym przedsiębiorstwom bardziej opłaca się prowadzić bowiem ryczałt ewidencjonowany, a innym księgi przychodów i rozchodów czy księgi rachunkowe księgowości pełnej. Planowanie i oszczędzanie to również wybieranie właściwych strategii inwestycyjnych oraz portfelowych czy dostosowywanie umów cywilnoprawnych do rozwiązań najmniej obciążających budżet. Unikanie opodatkowania to zaś najczęściej jednorazowe rozwiązania, które podatnik może wykorzystać po złożeniu wniosku w US.

Przykłady optymalizacji podatkowej

Przykładów optymalizacji podatkowych jest naprawdę wiele, a ich dobór zależy od indywidualnych czynników kreujących wizerunek firmy jako podatnika. Nie ma zatem jednego złotego środka, który zastosować może każdy przedsiębiorca. Rozwiązania optymalizacji podatkowej dostosowywane są do branży, w której działa podmiot gospodarczych, do jego możliwości finansowych, a także do ustroju podatkowego. Czynników jest jednak znacznie więcej.

Do najpopularniejszych sposobów obniżania zobowiązań wypłacania należności względem US są zaś:

  • metoda kasowa w VAT, czyli przesunięcie zapłaty podatku u małego podatnika na okres, w którym przypada zapłata za transakcję,
  • korzystanie z ulg (np. ulga za złe długi) i zwolnień (preferencyjny ZUS), a także odliczeń (m.in. rozliczanie strat podatkowych),
  • korzystanie ze zróżnicowanych form prawnych prowadzonej działalności,
  • wykorzystywanie transakcji restrukturyzacyjnych, faktoringu i forfaitinug,
  • jednorazowa amortyzacja,
  • wybór uproszczonych zaliczek na podatek dochodowy,
  • rozliczenia kwartalne z fiskusem z tytułu podatku dochodowego,
  • rozliczenia kwartalne z fiskusem z tytułu podatku VAT,
  • leasing operacyjny,
  • tworzenie zagranicznych spółek holdingowych,
  • działanie w specjalnej strefie ekonomicznej,
  • zatrudnianie osób na umowę zlecenia ze statusem studenta.

Do optymalizacji nie zalicza się zaś zatajanie części dochodów, zaliczanie w ciężar kosztów niektórych wydatków, organizowanie niewypłacalności oraz nierzetelne prowadzenie księgowości np. brak nabijania paragonu za usługę gastronomiczną czy fryzjerską. Takie próby nielegalnego optymalizowania podatków mogą skończyć się karą skarbową lub nawet sprawą karno-skarbową.

Optymalizacja podatków – tylko z doradcą podatkowym!

Najlepsi doradcy podatkowi obsługują firmy nie tylko w ramach obsługi księgowo-rachunkowej i kadrowo-płacowej. Przeprowadzają oni również audyty księgowe, na których podstawie można budować strategie finansowe firmy oraz właśnie optymalizacje. Doradcy posiadają niezbędne doświadczenie i znajomość prawa, by wdrożyć odpowiednie działania przynoszące wymierne korzyści. Optymalizacja na własną rękę jest zatem ryzykowna i wielokrotnie kończy się wizytą u doradcy z prośbą o pomoc w wyprowadzeniu zaległości księgowych. O to nie trzeba martwić się przy kooperacji z Biurem Doradztwa Podatkowego GESTOR, które zawsze dopasowuje rozwiązania do potrzeb i możliwości klienta. Przy współpracy z takimi firmami warto korzystać też z ich nadzoru księgowego. Czym on jest?

Nadzór księgowy to miesięczna kontrola dokumentów księgowych i finansowych firm, która prowadzona jest przez doradców. Jest to rozwiązanie dla tych przedsiębiorców, którzy nie chcą zdecydować się na outsourcingowe usługi rachunkowe (zewnętrzną obsługę kadrowo-płacową i księgowo-rachunkową).