Masz już dość pracy na etacie? Czujesz, że stać Cię na to, by zarabiać więcej i móc swobodnie zarządzać swoim czasem? A może wręcz przeciwnie – posiadasz status osoby bezrobotnej i od kilku miesięcy bezskutecznie poszukujesz zatrudnienia? W jednym i w drugim przypadku możesz zastanowić się nad założeniem własnej firmy. Pewnie myślisz sobie teraz: „przecież na to trzeba mieć pomysł i pieniądze”. Rzeczywiście, na pomysł musisz wpaść sam, ale pieniądze możesz pozyskać z budżetu państwa. W jaki sposób?

Bezzwrotne dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej

Ministerstwo Rozwoju Pracy i Technologii przygotowało ciekawą propozycję dla osób bezrobotnych, które zastanawiają się nad otwarciem własnej firmy. To naturalne, że taki proces zawsze wiąże się z kosztami. Nawet jeśli zechcesz np. udzielać lekcji języka angielskiego online, musisz zainwestować w dobrej jakości sprzęt komputerowy i akcesoria, które umożliwią Ci wygodną pracę z klientami. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, jeżeli posiadasz status osoby bezrobotnej, możesz starać się nawet o 31 191 zł bezzwrotnej dotacji na start Twojego biznesu. Tych pieniędzy nie dostaniesz jednak ot tak. Potrzebny Ci będzie biznesplan oraz spis rzeczy, na które chcesz przeznaczyć pozyskane środki. W stworzeniu rzetelnego biznesplanu może Ci pomóc specjalista z Centrum Księgowego. Korzystając z usług doświadczonej księgowej, zyskasz pewność, że dokument jasno i czytelnie przedstawi urzędnikom atuty Twojej przyszłej firmy, a to zwiększy Twoje szanse na przyznanie dotacji.

A co jeśli masz już firmę, ale chcesz ją rozwijać?

Jesteś właścicielem firmy przynoszącej regularne zyski, ale masz apetyt na więcej? Pamiętaj, że rozwój przedsiębiorstwa sporo kosztuje, jednak to, co zainwestujesz, odbierzesz później w dwójnasób. Istnieje kilka możliwości pozyskania dofinansowania na rozwój biznesu. Jedną z nich są dotacje unijne. Przyznane Ci w ten sposób pieniądze możesz przeznaczyć na:

  • zakup maszyn,

  • budowę lub rozbudowę hal produkcyjnych,

  • zakup nieruchomości,

  • zakup wartości niematerialnych – patentów, licencji,

  • leasing,

  • działania promocyjne.

Dofinansowanie z Unii Europejskiej może pokryć nawet 70% wysokości kosztów projektu. Aby otrzymać dotację, musisz wypełnić właściwy wniosek i dołączyć do niego wymagane załączniki. Zadbaj o to, by były one przygotowane jak najskrupulatniej. I tu przyda Ci się pomoc dobrego biura rachunkowego. Innym sposobem na zdobycie środków na rozwój firmy jest kredyt lub pożyczka bankowa. Podczas negocjacji z bankiem będziesz musiał przedstawić biznesplan. Ponownie zalecamy, by opracowała go osoba z doświadczeniem.