Zapewnienie odpowiednich warunków higienicznych w lokalach gastronomicznych to bezwzględny obowiązek ich właścicieli. Konkretny kształt i zakres tego typu działań jest określony w Dobrej Praktyce Higienicznej traktującej o warunkach, które należy tutaj spełnić w celu zagwarantowania bezpieczeństwa żywności. Więcej na ten temat piszemy w poniższym artykule. Zapraszamy do jego lektury.

Sprzątanie kuchni w lokalach gastronomicznych a GHP i HACCP

Jeśli chodzi o sprzątanie kuchni znajdującej się w lokalu gastronomicznym, hotelu czy restauracji, to obowiązują tutaj zasady zawarte nie tylko GHP, ale także w HACCP. Zasady GHP dyktują to, w jaki sposób ma wyglądać proces dezynfekcji, mycia, czyszczenia oraz suszenia maszyn, sprzętów i urządzeń kuchennych. Natomiast normy HACCP mają za zadanie pomóc w analizie zagrożeń oraz krytycznych punktów kontroli, które są niezbędne w kontekście zapewnienia bezpieczeństwa żywności. Profesjonalne usługi z zakresu sprzątania lokali gastronomicznych znajdą Państwo w ofercie Profesjonalnego Serwisu Sprzątającego Biała Rękawiczka należącego do Iwony Pawliszyn. W ich zakres wchodzą natomiast prace myjąco-czyszczące, które dotyczą zarówno sali restauracyjnej, jak i zaplecza gastronomicznego.

Czyszczenie, dezynfekcja oraz mycie lokali gastronomicznych

Prawidłowe utrzymanie lokali gastronomicznych w czystości sprowadza się w pierwszej kolejności do dokładnego wyczyszczenia danej powierzchni kuchennej. Proces ten stanowi natomiast jej przygotowanie do mycia poprzez usunięcie resztek jedzenia oraz powierzchownych zabrudzeń. Mycie z kolei polega na dokładnym zlikwidowaniu zalegających osadów oraz jak największej ilości mikroorganizmów. Podczas tego procesu należy więc zastosować odpowiedni detergent, który po rozprowadzeniu wymaga spłukania strumieniem czystej wody. Na koniec stosuje się profesjonalną dezynfekcję chemiczną lub fizyczną powierzchni, co ma na celu wyeliminować pozostałe mikroorganizmy stanowiące zagrożenie dla zdrowia lub życia konsumentów.

Konserwacja mebli kuchennych

W kontekście sprzątania lokali gastronomicznych warto na koniec wspomnieć o odpowiedniej konserwacji mebli kuchennych. Zazwyczaj są one wykonane ze stali nierdzewnej ze względu na swoje przydatne w tej branży właściwości obejmujące dużą odporność na uszkodzenia mechaniczne, oddziaływanie wysokich temperatur oraz korozję, a także ich łatwe czyszczenie. Konserwacja tego typu mebli wymaga zastosowania miękkich ściereczek, zwilżonych gąbek oraz łagodnych detergentów. Nie wolno tutaj natomiast używać drucianych szczotek czy wełny czyszczącej, ponieważ spowodują one nieodwracalne uszkodzenia powierzchni stalowych.