Prowadzenie KPiR jest przejrzystą metodą ewidencji dochodów firmy oraz kosztów uzyskania przychodów, czyli zdarzeń gospodarczych. Na podstawie chronologicznie gromadzonych danych obliczany jest sprawnie należny podatek dochodowy za dany okres. Małą księgowość poprowadzi precyzyjnie biuro rachunkowe i dodatkowo będzie reprezentować przedsiębiorcę przed urzędem skarbowym.
Co obejmuje księga przychodów i rozchodów?
Najprostszą formą prowadzenia księgowości w firmie jest Księga Przychodów i Rozchodów. W praktyce jest to przejrzysta ewidencja wszystkich faktur, zarówno wystawionych dla klientów, jak i związanych z kosztami, mającymi wpływ na obniżenie kwoty należnego podatku. Sprawa wydaje się prosta i nie ma przeciwwskazań, by samemu prowadzić rachunki, ale trzeba przy tym bardzo dobrze orientować się w zasadach i prawie podatkowym, więc w większości przypadków zaleca się to profesjonalistom np. z Biura Rachunkowego Danacco. W tym przypadku po stronie przedsiębiorcy leży tylko dostarczenie wszystkich faktur. Na tej podstawie księgowość oblicza zaliczki na podatek dochodowy. Sporządzone deklaracje podatkowe obejmują okres miesiąca, kwartału oraz roku.
Kto może skorzystać z KPiR?
Prowadzenie uproszczonej księgowości ma wiele zalet, ale nie jest to opcja dostępna dla wszystkich. Dotyczy tylko firm, które jako formę opodatkowania wybrały zasady ogólne lub podatek liniowy. Muszą mieć też jednocześnie status małego podatnika, czyli wysokość przychodów wraz z VAT musi być niższa od 1,2 mln euro. Jeśli próg zostanie osiągnięty lub przekroczony, pojawia się obowiązek uruchomienia pełnej księgowości, czyli ksiąg rachunkowych. Prowadzenie KPiR przez księgowego odciąża przedsiębiorcę i ma on pewność, że obliczenia są przeprowadzone w oparciu o aktualne przepisy prawne. Firma może też udzielić pełnomocnictwa biurowi rachunkowemu, by reprezentowało ją przed urzędem podatkowym oraz ZUS. W razie kontroli skarbowej przedsiębiorca otrzyma też od księgowej pełne wsparcie merytoryczne.