Auta firmowe, zakupione przez przedsiębiorstwo, to bardzo często główne narzędzie pracy w firmie. Warto jednak pamiętać, że w określonych sytuacjach przedsiębiorca lub pracownik, wykorzystujący samochód osobowy (niekiedy także prywatny), do celów zawodowych, zobowiązany jest do prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu, przy czym zadanie to warto powierzyć specjalistom z Biura Rachunkowego Lukre.

Czym jest tzw. kilometrówka?

Zdecydowana większość funkcjonujących współcześnie firm w ramach prowadzonej działalności, użytkuje pojedyncze auta lub większą ilością samochodów osobowych, które w przedsiębiorstwach pełnić mogą zróżnicowane funkcje (od czysto użytkowych po reprezentacyjne). Warto jednak pamiętać, że korzystanie z auta do celów firmowych niesie ze sobą szereg obowiązków, związanych między innymi z ewidencjonowaniem i rozliczaniem przejazdów. Jednym z takich obowiązków jest prowadzenie ewidencji przebiegu pojazdu (określane także mianem kilometrówki). Zadanie to wymaga jednak dokładności i odpowiedniej wiedzy, a co za tym idzie prowadzenie ewidencji przebiegu pojazdu warto powierzyć doświadczonym specjalistom z Biura Rachunkowego Lukre Monika Kluk. Trzeba bowiem pamiętać, że jak mówi przedstawiciel biura rachunkowego Lukre –

Kilometrówka to formalna dokumentacja stanowiąca zestawienie służbowych przejazdów (przedsiębiorcy lub pracowników) samochodem osobowym, w którym to zestawieniu uwzględniane zostają m.in. numery rejestracyjne pojazdów, dane na temat liczby pokonanych kilometrów, celu i daty wyjazdów, a także miejsca rozpoczęcia oraz zakończenia trasy.

Kiedy niezbędne jest prowadzenie ewidencji przebiegu pojazdu?

Pojęcie kilometrówki funkcjonuje w przepisach od 25 marca 2002 r. Zostało ono bowiem wprowadzone przez ministra infrastruktury w celu określenia zasad i sposobu zwracania kosztów używania pojazdów mechanicznych do podróży służbowych. Warto jednak pamiętać, że w styczniu 2019 r. w życie weszły nowe przepisy dotyczące ewidencji przebiegu pojazdu i kosztów eksploatacji samochodu, gdzie najważniejsze różnice w porównaniu do poprzednich lat, to brak potrzeby prowadzenia ewidencji pojazdu w przypadku, gdy przedsiębiorca korzysta z samochodu prywatnego (stosowany jest tu obecnie stały limit wydatków związanych z wykorzystywaniem samochodu, gdzie przedsiębiorca może odliczyć 20% wydatków związanych z użytkowaniem prywatnego samochodu do kosztów uzyskania przychodu). Nie należy jednak zapominać, że Biuro Rachunkowe Lukre nadal realizuje prowadzenie ewidencji przebiegu pojazdu, przy czym dotyczy to przedsiębiorców chcących odliczyć 100% kosztów podatkowych VAT (np. od zakupu samochodu oraz wydatków eksploatacyjnych, w tym paliwa). Mowa tu o pojazdach o masie do 3,5 tony, stanowiących środek trwały lub używany na podstawie umowy leasingu, najmu, dzierżawy, które wykorzystywane są wyłącznie na cele związane z działalnością gospodarczą. Dodatkowo należy pamiętać, że ewidencja przebiegu pojazdu i stawka ustawowa do rozliczenia za 1 km, wciąż obowiązuje w przypadku rozliczania pracowników, używających do działalności zawodowej prywatnych samochodów.

Prowadzenie ewidencji przebiegu pojazdu to zadanie wymagające sporej wiedzy i umiejętności poruszania się w gąszczu zmieniających się przepisów. Stąd też najlepszym w tym zakresie rozwiązaniem jest skorzystanie z wiedzy i doświadczenia specjalistów z Biura Rachunkowego Lukre, oferujących kompleksowe usługi rachunkowe.