W przypadku przemysłowych ferm drobiu, prace porządkowe wykonuje się przed każdym wprowadzeniem nowej grupy produkcyjnej. Należy jednak pamiętać, że ten sam zespół czynności warto wykonywać również w przydomowych kurnikach. W ten sposób zapewniamy zwierzętom odpowiednie warunki zoohigieniczne. W jaki sposób sprzątamy pomieszczenia dla kur i kiedy konieczna jest dezynfekcja, dezynsekcja oraz deratyzacja? Specjalistycznym czyszczeniem kurników zajmuje się firma GaMa Ferm z Międzyrzecza Podlaskiego.

Dlaczego trzeba regularnie sprzątać kurniki?

Regularne sprzątanie kurników gwarantuje odpowiednie warunki zoohigieniczne i komfort zwierząt, a co za tym idzie – lepsze wyniki produkcji. Już wiele lat temu zostało udowodnione naukowo, że zadbane pomieszczenia inwentarskie mają duży wpływ na produktywność stada. Kurniki przemysłowe, ze względu na ilość zwierzą na metr kwadratowy, wymagają gruntownego sprzątanie przed każdym wprowadzeniem nowych zwierząt. Oznacza to, że w momencie, gdy stare osobniki idą na rzeź, zanim wprowadzimy nowe, należy stworzyć dla nich możliwie jak najbardziej sterylne warunki. Pozwala to zapobiegać rozwijaniu się i rozprzestrzenianiu pasożytów oraz chorób zakaźnych. Gruntowne sprzątanie kurnika polega na wywiezieniu pomiotu wraz z resztkami ściółki, umyciu wszystkich powierzchni oraz zastosowaniu preparatów dezynfekujących. Dodatkowo używa się też środków przeciw owadom oraz gryzoniom.

Przydomowe kurniki mają wolniejsze tempo produkcji – zwierzęta mogą przebywać w stanie nawet kilka lat i nie są całkowicie wymieniane w krótkim czasie. Z tego powodu nie występuje przerwa, podczas której budynek będzie stał pusty. W takim wypadku najlepszym rozwiązaniem będzie przeprowadzać gruntowne sprzątanie co najmniej raz w roku – w okresie późnego lata.

Dezynfekcja kurników

Dezynfekcja to proces, podczas którego pozbywamy się chorobotwórczych drobnoustrojów. Specjaliści z firmy GaMa Ferm wspominają, że chętnie wybieraną metodą jest termo zamgławianie. Polega ona na wytwarzaniu mocno rozdrobnionych kropel preparatu o właściwościach dezynfekujących. Docierają one w nawet najdrobniejsze szczeliny. Termo zamgławianie musi być wykonywane przez profesjonalistów, gdyż wymaga niezbędnego sprzętu oraz odzieży i masek ochronnych. Podczas przeprowadzania dezynfekcji zwierzęta nie mogą przebywać w kurniku.

Dezynsekcja i deratyzacja – czy są konieczne?

W przypadku termo zamgławiania pozbywamy się również insektów, które jednak mają to do siebie, że lubią szybko wracać. Owady i gryzonie są uporczywe zarówno dla zwierząt, jak i obsługi kurnika. Mogą być nosicielami niebezpiecznych wirusów i bakterii. Oprócz wyżej wymienionych czynności warto zastosować całoroczne zabezpieczenie w postaci trutek na myszy i lamp owadobójczych. Należy jednak pamiętać, aby trutki wykładać w miejscach całkowicie niedostępnych dla kur!

Dlaczego mycie obiektów inwentarskich warto zlecić firmie GaMa Ferm?

Zlecenie mycia obiektów inwentarskich firmie GaMa Ferm to doskonały sposób na zapewnienie czystości i higieny w Twoim gospodarstwie. Firma oferuje kompleksowy zakres usług, w tym mycie pod ciśnieniem, głębokie czyszczenie i dezynfekcję, a także zapewnia specjalistyczny sprzęt do trudno dostępnych miejsc. Pracownicy firmy są doświadczeni, doskonale wyszkoleni i posiadają wiedzę na temat najlepszych praktyk w zakresie utrzymania zdrowego środowiska. Dzięki ich pomocy możesz mieć pewność, że Twoje obiekty inwentarskie będą zawsze bezpieczne i higieniczne.