Nasze drogi oddechowe codziennie zarażone są na różnorodne zanieczyszczenia. Osoby, pracujące w branżach takich jak spawalnictwo, malowanie czy prace z zastosowaniem kwasów są szczególnie narażone na działanie oparów i pyłów mające szkodliwe działanie nie tylko chwilowo, ale również długoterminowo. Z tego względu sklepy BHP oferują szeroki wybór zabezpieczeń. Zobacz, do czego służą pochłaniacze, maski i półmaski i jaki rodzaj ochrony najlepiej wybrać.

Podział zabezpieczeń

Ze względu na zastosowanie zabezpieczeń dróg oddechowych, podzielić możemy je na dwie podstawowe grupy. Pierwsza z nich to sprzęt ochrony dróg oddechowych stosowany w sytuacjach, gdy w otaczającym nas powietrzu panuje niedobór tlenu. Dostarczają one świeże powietrze z niezależnego źródła.

Drugą grupą są zabezpieczenia stosowane, kiedy w powietrzu obecne są szkodliwe substancje, takie jak gazy, pyły czy opary. Ich zadaniem jest filtrowanie powietrza. Podzielić możemy je na:

  • półmaski,
  • półmaski jednorazowe,
  • maski pełnotwarzowe,
  • hełmy,
  • kaptury.

Najczęściej stosowanym rozwiązaniem są maski pełnotwarzowe oraz półmaski, których duży wybór znajdziesz w sklepach z artykułami BHP, takich jak ENDECO. Czym różnią się od siebie maski oraz półmaski?

Maski BHP

Maski BHP to sprzęt ochronny, zapewniający ochronę całej twarzy. Szczególnie sprawdza się on przy wykonywaniu takich czynności, jak spawanie, szlifowanie, ciecie, czy piłowanie, chroniąc nie tylko drogi oddechowe, ale również oczy i twarz, przed działaniem substancji oraz możliwymi odpryskami. Maski ochronne zaprojektowane są w taki sposób, by nie utrudniać widzenia i jednocześnie stanowić odpowiednie zabezpieczenie.

Maski pełnotwarzowe występują w wielu wariantach oraz rozmiarach, dzięki czemu możesz w pełni dostosować ją do swoich potrzeb i czuć się komfortowo. Ważne jest, aby zwrócić uwagę na warunki, w których korzystasz z maski BHP. Nie powinny być one stosowane, jeśli w powietrzu jest mniej, niż 17% tlenu – w tym celu należy wybrać aparat tlenowy.

W zależności od zastosowanych filtrów lub pochłaniaczy maski mogą wykazywać lepsze działanie filtracyjne na konkretny typ substancji.

Półmaski BHP

Półmaski dzielimy na produkty jednorazowe i wielorazowego użytku. Ochraniają one drogi oddechowe przez niebezpiecznym działaniem szkodliwych substancji. W zależności od przeznaczenia różnią się konstrukcją – mają różny materiał filtrujący, posiadają zawór lub nie.

Do półmasek BHP zaliczamy zarówno coraz popularniejsze, ze względu na wszechobecne zanieczyszczenia środowiska, półmaski antysmogowe, jak i specjalistyczne półmaski dwufiltrowe stosowane w pracy z substancjami chemicznymi, pyłami, dymami, gazami i oparami.

Tak jak w przypadku masek pełnotwarzowych, półmaski w zależności od zastosowanych pochłaniaczy mogą różnić się przeznaczeniem.

Pochłaniacze

Pochłaniacze to element masek i półmasek, służący do odfiltrowywania zanieczyszczeń, w celu ochrony dróg oddechowych. Wyróżniamy trzy typy pochłaniaczy: A1, A2 oraz A1B1E1K1 różniące się zastosowaniem. Pochłaniacze te różnią się także gwintem – należy je skompletować z dedykowaną do tego maską lub półmaską w celu stworzenia pełnego sprzętu ochrony osobistej dróg oddechowych.