Ochrona słuchu podczas pracy w miejscach, w których występuje hałas, jest obowiązkowa. Narażenie go na dźwięki o wysokim poziomie decybeli może powodować jego uszkodzenie lub całkowitą utratę. Dlatego należy jak najbardziej ograniczyć przebywanie w hałaśliwych miejscach lub zapewnić pracownikom odpowiednią ochronę. Ofertę nauszników i wkładek przeciwhałasowych przygotowała firma Alberski Artykuły BHP. Sprawdź, co oferują i zadbaj o swój słuch!

Na co narażony jest słuch i jak go chronić?

Codziennie ludzki słuch jest wystawiany na wiele różnych czynników, które mają znaczny wpływ na jego kondycję w przyszłości. Szczególnie jest to widoczne w miejscach pracy, gdzie hałas jest nieodłącznym elementem. Jak podał Główny Urząd Statystyczny, w 2020 r. w takich warunkach pracowało 181,7 tys. osób. Stanowiło to około 45,5% pracowników zatrudnionych w zawodach zagrożonych czynnikami szkodliwymi dla ludzkiego zdrowia.

Do osób narażonych na utratę lub uszkodzenie słuchu należą między innymi pracownicy na budowach (szczególnie ci zajmujący się budową dróg), pracownicy lotnisk, muzycy czy operatorzy młotów pneumatycznych. Jednym z najpopularniejszych sposobów ochrony jest używanie specjalnych nauszników przeciwhałasowych. Ich celem jest tłumienie dźwięków, które po wygłuszeniu nie powinny przekraczać 85 dB. Hałas powyżej tego zakresu prowadzi do uszkodzenia słuchu, a po przekroczeniu 120 dB takie skutki są niemal natychmiastowe. Dlatego też w miejscach pracy narażonych na tak głośne dźwięki pracodawca musi zapewnić swoim pracownikom odpowiednie warunki i komfort do wykonywania powierzonych im zadań.

Z czego zbudowane są ochronniki słuchu?

Ochronniki słuchu dzielą się na nauszniki i wkładki przeciwhałasowe. Muszą być one zbudowane zgodnie z obowiązującymi normami, a ich szeroki asortyment jest oferowany przez sklep Alberski Artykuły BHP. Przed zakupem należy sprawdzić, czy w ofercie są podane wszystkie informacje, które pozwolą upewnić się, że spełniają wytyczne. Są to między innymi numer normy, wartość liczbowa średniego poziomu tłumienia, zalecenia odnośnie do użytkowania, sposobu czyszczenia i ewentualne ostrzeżenia.

Nauszniki zbudowane są z dwóch czasz, które przylegają do głowy. Znajdują się w nich miękkie poduszki wypełnione zazwyczaj specjalną pianką ze sztucznego tworzywa lub cieczą, których zadaniem jest tłumienie dźwięków. Wkładki natomiast są noszone w zewnętrznej części kanału słuchowego i podzielone są na jedno- i wielorazowe. Wykonane są zazwyczaj z miękkich materiałów, takich jak: silikon, wata mineralna czy guma. Prócz tego ważną kwestią jest odpowiednie dobranie ich do kształtu głowy lub małżowiny usznej użytkownika.