Burza zaskakująca nas na zewnątrz może być naprawdę niebezpieczna, jeśli nie będziemy przestrzegać zasad bezpieczeństwa. Również przebywając wtedy w domu, powinniśmy być ostrożni. Dowiedz się, jak się zachowywać, zarówno pod dachem, jak i na dworze, podczas burzy. Koniecznie przeczytaj poniższy artykuł, aby poznać odpowiedzi na te pytania i zachować bezpieczeństwo.

Jak zachowywać się podczas burzy w domu?

Może wydawać się nam, że kiedy na zewnątrz szaleje burza, w domu jesteśmy całkowicie bezpieczni. Niestety, sprawa nie zawsze przedstawia się tak prosto. Nawet znajdując się pod dachem, warto podjąć pewne kroki, które zapewnią, że na pewno będziemy bezpieczni, a ponadto gotowi na każdą ewentualność.

Kiedy przebywamy w domu, istnieje oczywiście niebezpieczeństwo, że w budynek uderzy piorun. Jeśli jest on pozbawiony instalacji odgromowej, czyli tak zwanego piorunochrona, występuje prawdopodobieństwa wywołania pożaru lub porażenia kogoś prądem. Zawsze jednak warto zastosować dodatkowe środki ostrożności.

Pierwszym, o co należy zadbać to oczywiście instalacja odgromowa, która pozwoli zapobiec poważnym zniszczeniom. Również dla tego celu ważne będzie zabezpieczenie przeciwprzepięciowe. Nawet jeśli zadbamy o to, warto wciąż podjąć dodatkowe kroki, pozwalające upewnić się, że ani nam, ani naszemu dobytkowi nic się nie stanie.

Jeśli zbliżają się burze, pamiętaj o:

 • szczelnym zamknięciu wszystkich okien i drzwi – podczas burzy piorun może wlecieć do domu przez otwarte okno;
 • zabezpieczeniu wszystkich rzeczy znajdujących się na balkonie lub podwórku, aby nie porwał lub zniszczył ich gwałtowny wiatr;
 • odłączeniu od prądu wszystkich sprzętów domowych, aby nie doszło do zwarcia w instalacji elektrycznej.

Co zrobić, jeśli w czasie burzy jesteśmy na zewnątrz?

Ważniejsze pytanie brzmi jednak: jak zachować się w czasie burzy, będąc na zewnątrz. Należy pamiętać, że w takiej sytuacji zdecydowanie zwiększa się ryzyko porażenia piorunem. Dlatego, jeśli spodziewamy się takiej ewentualności, powinniśmy przypomnieć sobie zasady postępowania w takim przypadku, których uczyliśmy się jako dzieci.

Należy pamiętać przede wszystkim, czego nie robić podczas burzy:

 1. Nie chowaj się pod odosobnionym wysokim przedmiotem, na przykład drzewem.
 2. Nie kładź się na ziemi.
 3. Nie zbliżaj się do wody.
 4. Nie pozostawaj w grupach ludzi.

Ponadto, jeśli masz na sobie jakieś metalowe przedmioty, zdejmij je lepiej i odsuń od siebie. Metal, podobnie jak woda, bardzo dobrze przewodzi prąd. Jeśli znajdujesz się na otwartej przestrzeni i zupełnie nie masz się gdzie schronić, kucnij, trzymając się za zetknięte kolana i kostki. Obserwuj również zmiany pogody, aby móc odpowiednio wcześniej zauważyć zbliżającą się burzę. Dobrą zapowiedzią są elektryzujące się włosy.

Co robić podczas w burzy w górach?

Góry  to miejsce, gdzie burza będzie dla nas najgroźniejsza. Dlatego jeszcze przed wyruszeniem w taką wyprawę, należy śledzić prognozę pogody, aby być pewnym, że nie wpakujemy się w środek nawałnicy. Jednak jeśli burza zaskoczy nas w górach, koniecznie:

 • zejdź na niższe partie gór,
 • unikaj trzymania metalowych przedmiotów,
 • postaraj się znaleźć bezpieczne schronienie,
 • jeśli nie znajdziesz schronienia, przyjmij najbezpieczniejszą pozycję: kucnij, trzymając się za zetknięte kolana i kostki.