Na profesjonalną obsługę hotelową składa się wiele czynników. Jednym z najważniejszych jest czystość wynajmowanego pokoju. Goście szczególną uwagę zwracają na świeżość pościeli, ręczników czy też szlafroków, które znajdują się na wyposażeniu większości placówek tego typu. Jakiekolwiek plamy widoczne na tekstyliach, bądź ich nieprzyjemny zapach, skutecznie zniechęcą gości do odwiedzenia danego hotelu w przyszłości. Jak zadbać o czystość bielizny hotelowej?

Pralnia w hotelu

Duże obiekty lub kompleksy hotelowe dysponują własnymi pralniami, co pozwala dostosować tryb prania do aktualnego obłożenia gości. Nie trzeba wówczas posiadać dużych zapasów bielizny hotelowej, gdyż bieżące zapotrzebowanie na tekstylia można pokrywać poprzez upranie zabrudzonych rzeczy. Mogłoby się wydawać, że pralnia hotelowa to idealne rozwiązanie dla hotelarzy. Trzeba jednak pamiętać o kilku kwestiach.

Po pierwsze, na organizację prali w hotelu trzeba mieć miejsce. W przypadku moteli, hosteli i kameralnych hoteli, przeznaczenie jednego pomieszczenia na ten cel, oznacza mniejszy zysk z prowadzonej działalności. W końcu dostępną przestrzeń lepiej jest zaaranżować na pokoje dla gości. Po drugie, wyposażenie pralni w profesjonalny sprzęt sporo kosztuje. Nie mówimy tu przecież o zwykłej pralce, którą każdy z nas posiada w domu.

Do hotelu potrzebna jest pralnia chemiczna lub wodna, suszarka, a także magiel. Ich zakup to jednorazowy wydatek, ale należy pamiętać jeszcze o regularnym opłacaniu rachunków za prąd, wodę i specjalistyczne detergenty do prania. W wielu przypadkach konieczne będzie też zatrudnienie dodatkowego personelu, który zajmie się obsługą pralni, co wiąże się z kolejnymi wydatkami. W ogólnym rozrachunku wyjdzie nam, że pralnia hotelowa to nie zawsze opłacalna inwestycja.

Korzystanie z usług zewnętrznej pralni

Zdecydowana większość hoteli, pensjonatów czy restauracji korzysta z usług zewnętrznych pralni wodnych takich jak np. Magiel. Brudna bielizna hotelowa, ręczniki, obrusy czy firany są magazynowane przez pracowników firmy, a następnie przekazywane do pralni. Wiele przedsiębiorstw o tym profilu działalności oferuje również odbiór brudów z wyznaczonego miejsca. Po upraniu tekstyliów oraz i uprasowaniu, trafiają one z powrotem do hotelu, gdzie są ponownie używane przez gości.

Właściciele noclegowni płacą jedynie za usługę. Nie muszą martwić się o zużycie wody, prądu i środków chemicznych, tak jak w przypadku pralni hotelowej. Ponadto podejmując długofalową współpracę z wybraną pralnią, mogą oni liczyć na atrakcyjne rabaty cenowe. Decydując się na takie rozwiązanie dobrze jest pomyśleć o oznakowaniu tekstyliów logiem hotelu w postaci np. haftu. Jeśli z usług jednej pralni korzysta kilka hoteli, łatwo o pomyłkę. Znakowanie bielizny hotelowej pomoże temu zapobiec.