Karta pobytu jest ważnym dokumentem dla cudzoziemców, którzy chcą przebywać w Polsce przez dłuższy czas. Na jej podstawie obcokrajowcy mogą także przekraczać granice państw przynależnych do Strefy Schengen. Jej uzyskanie wiąże się z koniecznością załatwienia szeregu formalności, co może być przytłaczające dla osoby przybyłej do Polski. W takiej sytuacji warto skierować cudzoziemca do specjalistycznego biura, w którym eksperci pomogą mu uzyskać potrzebne dokumenty. Jak zdobyć kartę pobytu? Sprawdź w poniższym artykule.

Co to jest karta pobytu?

Karta pobytu jest szczególnym dokumentem, który wydaje się cudzoziemcom w oparciu o udzielone wcześniej pozwolenie na pobyt. Karta potwierdza uprawnienia obcokrajowca do przebywania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Razem z paszportem może służyć jako dokument tożsamości cudzoziemca. Jest  ona ogromnym ułatwieniem dla obcokrajowców, którzy przemieszczają się między Polską a ojczyzną, ponieważ umożliwia ona przekraczanie polskich granic wielokrotnie bez konieczności posiadania wizy. Co więcej, dzięki karcie pobytu zdobytej w Polsce, cudzoziemiec ma prawo do odwiedzania innych państw należących do Strefy Schengen. Może też zarejestrować na siebie pojazd, kupować towary na raty oraz ubiegać się o kredyt hipoteczny. Karta uprawnia do otrzymywania dodatków socjalnych (np. 500+) oraz świadczeń z ZUS i innych instytucji.

O jej uzyskanie można starać się z pomocą ekspertów z biura Progress Success w Kielcach. Specjaliści wspierają swoich klientów w zdobywaniu karty na podstawie różnych dokumentów. Cudzoziemcy muszą spełnić określone warunki, aby móc się o nią starać. W zależności od podstawy wydania, karta pobytu może mieć różne okresy ważności, nie jest to jednak czas dłuższy niż 10 lat.

Sposoby zdobycia karty pobytu

Eksperci z biura Progress Success pomagają cudzoziemcom w zdobyciu karty pobytu niezależnie od ich celu pobytu w Polsce Jednym z najprostszych sposobów na jej uzyskanie jest zapisanie się do szkoły policealnej. Cudzoziemiec może też założyć spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością – trzeba wówczas wykazać dochody lub zatrudniać pracowników. Podstawą do wydania polskiej karty pobytu jest także zatrudnienie na umowę o pracę lub zlecenie. Co więcej, kartę mogą otrzymać członkowie rodziny cudzoziemca pracującego w Polsce, o ile jego dochód pozwala na ich utrzymanie.

Kolejnym sposobem na zdobycie dokumentu jest wejście w związek małżeński z obywatelem Polski - następnego dnia po jego zawarciu można ubiegać się o pobyt czasowy, a po 3 latach małżeństwa o pobyt stały. O kartę pobytu mogą się starać posiadacze Karty Polaka lub osoby mogące w inny sposób udowodnić swoje polskie pochodzenie. Zdobycie dokumentu wciąż wymaga złożenia wniosku i przejścia przez formalności, dlatego warto skorzystać z usług biura Progress Success.