Zaciągnięcie pożyczki czy wzięcie większego kredytu to stosunkowo prosty sposób na chwilową poprawę sytuacji materialnej lub realizację jakiegoś celu zakupowego. Nie ma w tym nic złego, o ile zawsze spłacamy swoje długi na czas. W przeciwnym razie musimy liczyć się z niezadowoleniem wierzyciela i podjęciem przez niego określonych kroków celem ściągnięcia zadłużenia. Wierzyciel może skorzystać z pomocy komornika lub firmy windykacyjnej. Jaka jest między nimi różnica?

Kim jest komornik sądowy, a kim pracownik firmy windykacyjnej?

Komornik sądowy to przedstawiciel władzy publicznej i zawód zaufania publicznego. Działa on tylko i wyłącznie na podstawie wyroków wydawanych przez sąd. Jego rolą w procesie windykacyjnym jest ściągnięcie długów z majątku dłużnika w celu zaspokojenia potrzeb wierzyciela. Jak tłumaczy Komornik Sądowy przy Sądzie Rejonowym w Wołominie – praca w tym zawodzie wymaga nieposzlakowanej opinii i wyższego wykształcenia prawniczego bądź administracyjnego. Koniecznie jest też odbycie aplikacji komorniczej i przepracowanie co najmniej dwóch lat w charakterze asesora komorniczego. Tymczasem pracownikiem firmy windykacyjnej może zostać każdy po ukończeniu odpowiedniego szkolenia. Kompetencje tego typu specjalistów są mocno ograniczone, a ich działania mają zmobilizować dłużnika do spłaty długu. Z różnym skutkiem.

Czego nie może zrobić windykator?

Windykator, w przeciwieństwie do komornika sądowego, nie ma prawa spisywać majątku dłużnika ani zajmować go i spieniężać. Nie może nawet wejść do mieszkania osoby zadłużonej, jeśli ta nie wyrazi na to zgody. Co więcej, pracownik firmy windykacyjnej nie może rozmawiać o długach zobowiązanego z jego pracodawcą ani potrącić należności z pensji dłużnika. Większość działań windykatorów ogranicza się do „bombardowania” dłużnika telefonami oraz wysyłania pism ponaglających go do spłaty długu. Niekiedy windykatorom udaje się zawrzeć z dłużnikiem kompromis polegający np. na zmniejszeniu rat pożyczki lub wydłużeniu terminu jej spłaty. Jednak rzadko kiedy wierzyciel może liczyć na całkowitą spłatę zadłużenia. Korzystając z pomocy komornika ma on znacznie większą szansę na odzyskanie pieniędzy, bo i sam komornik dysponuje liczniejszymi narzędziami do ściągania długów. Tyle że, aby funkcjonariusz publiczny mógł ich użyć, wierzyciel musi starać się o odzyskanie należności na drodze sądowej. Egzekucja prowadzona jest ze wszystkich ruchomości dłużnika, a z uzyskana w ten sposób suma, przekazywana jest wierzycielowi. Część pieniędzy zaliczana jest także na poczet kosztów egzekucyjnych.