Odzież BHP to jedna z najważniejszych rzeczy, w jaką powinni zostać wyposażeni pracownicy na stanowiskach, gdzie istnieją jakiekolwiek zagrożenia. Tego typu ubrania muszą chronić człowieka przed szkodliwymi zewnętrznymi czynnikami. Tymi są warunki atmosferyczne, substancje chemiczne oraz uszkodzenia mechaniczne. Na co jednak zwracać uwagę przy zakupie odzieży ochronnej i jakie produkty oferują jej sprzedawcy?

Na co zwrócić uwagę przy zakupie odzieży BHP?

Odblaskowe ubrania BHP stosowane są w celu zagwarantowania bezpieczeństwa osobom, które je noszą. Odzież BHP stosowana jest przez pracowników z wielu różnych branż, niezależnie od tego, czy czynności zawodowe przez nich wykonywane są wewnątrz budynku, czy poza nim. Noszenie ostrzegawczych ubrań roboczych wskazane jest w szczególności w sytuacji, gdy praca realizowana jest nocą lub o innych porach dnia, gdy musimy zmagać się z ograniczoną widocznością. Podczas zakupu odzieży roboczej, powinniśmy zwrócić uwagę między innymi na odpowiednie rozmieszczenie taśm odblaskowych. Ubrania BHP powinny mieć odblaski w okolicy łokci, nadgarstków, łydek, pasa oraz nad ramionami. Dzięki prawidłowemu rozmieszczeniu odblasków pracownik zawsze będzie widoczny z daleka, niezależnie od tego, w jakiej pozycji pracuje.

Kolejną rzeczą, na jaką musimy zwrócić uwagę, jest materiał, z jakiego odzież robocza została wyprodukowana. Firma Handlowo-Usługowa Am-Tech z Kwidzyna w województwie pomorskim oferuje klientom ubrania BHP wykonane między innymi z bawełny, poliestru, drelichu, a nawet skóry (dotyczy rękawic ochronnych). Warto w tym miejscu zaznaczyć, że innych materiałów używa się do produkcji odzieży ochronnej letniej, a innych do ubrań zimowych. Przed dokonaniem zakupu, powinniśmy zapoznać się z właściwościami materiału, z jakiego zrobione jest konkretne ubranie, ponieważ każda tkanina ma inne właściwości, wytrzymałość i przeznaczenie. Za najbardziej uniwersalną uznaje się odzież ochronną z mieszanki bawełny i poliestru. Ubrania BHP z tych materiałów są zarówno przewiewne, jak i wytrzymałe.

Jakie ubrania BHP warto mieć?

Sprzedawcy artykułów BHP oferują swoim klientom dość szeroki asortyment, jeśli chodzi o ubrania ochronne. Wśród nich znajdziemy między innymi:

  • koszulki odblaskowe,
  • ostrzegawcze bluzy robocze,
  • kurtki robocze,
  • spodenki robocze,
  • rękawice ochronne,
  • buty BHP,
  • czapki,
  • kaski ochronne,
  • zestawy odzieży BHP.

Bluzy ostrzegawcze to jedno z najczęściej stosowanych ubrań roboczych. W związku z tym powinny charakteryzować się intensywną widzialnością w każdych warunkach oświetleniowych. Dzięki nim pracownik powinien być widoczny z daleko zarówno przy świetle sztucznym, jak i naturalnym. Takie bluzy są od wewnętrznej strony pokryte polarem, co sprawia, że są świetne do pracy w warunkach, gdzie panuje niższa temperatura. Jeszcze cieplejsze są kurtki robocze, a do tego niektóre modele mają właściwości wodoodporne. Kupując ubrania BHP, musimy patrzeć na ich praktyczne zastosowanie, aby jak najlepiej chroniły ludzi, którzy je noszą.