Duże punkty handlowe wymagają specjalistycznych rozwiązań w zakresie urządzeń rejestrujących sprzedaż. To właśnie dla takich miejsc powstały fiskalne kasy systemowe, które mogą współpracować z wieloma różnymi sprzętami peryferyjnymi. Dzięki temu kasowanie towarów przebiega znacznie szybciej, aniżeli w przypadku modelu przeznaczonego do małego czy średniego sklepu. To jednak tylko część jej zalet. O pozostałych piszemy w poniższym artykule.

Cechy charakterystyczne urządzenia

W odróżnieniu od zwykłych kas fiskalnych stacjonarnych, jak również mobilnych, systemowe modele to przede wszystkim bardzo pojemna baza towarowa. Może ona obejmować nawet kilkadziesiąt tysięcy różnych pozycji. Co ważne ich konfiguracja w przypadku znaczniej ilości produktów oraz usług nie musi przebiegać ręcznie, co zajęłoby bardzo dużo czasu, ale przy pomocy odpowiedniego komputerowego programu sprzedaży. Istotną rolę odgrywa też zaprojektowana pod tym kątem i rozbudowana klawiatura kasy systemowej. Umożliwia bowiem skonfigurowanie przycisków funkcyjnych, dzięki którym szybciej i łatwiej można przywołać konkretny towar z bazy. Taka opcja ma swoje zastosowanie zwłaszcza przy częstym kasowaniu tego samego produktu z asortymentu. Poza tym za sprawą jednego klawisza można na przykład sprawnie wydrukować obowiązkowy raport dobowy, zamykający sprzedaż danego dnia.

Ponadto kasy systemowe pozwalają nie tylko zarządzać asortymentem punktu handlowego, ale również administrować pracę kasjerów. Bardzo istotna opcja to także przechowywanie kopii paragonów wydawanych klientowi. Taka archiwizacja jest narzucona odgórnie przez przepisy prawa, a w tego rodzaju urządzeniach może odbywać się w formie papierowej – na rolce termicznej – bądź coraz częściej elektronicznie, czyli poprzez zapis danych na karcie pamięci. Nie bez znaczenia pozostaje również samo nazewnictwo tego typu kas. Oferowane między innymi przez firmę 3xl System z Łodzi, są zaprojektowane tak, aby mogły współpracować z rozbudowanym systemem sprzedaży, a niekiedy nawet oprogramowaniem sprzedażowo-magazynowym. Można do nich podłączyć zarówno czytnik kodów kreskowych, jak i terminal płatniczy, drukarkę fiskalną czy wagi elektroniczne. Co więcej, są one przystosowane o obsługi zagranicznych walut, a także wypłat cash back.

Zastosowanie kas systemowych

Należy zaznaczyć, że tego rodzaju urządzenia fiskalne mogą funkcjonować jak samodzielne kasy rejestrujące, jak również część większego systemu sprzedażowego. W pierwszym przypadku istnieje ryzyko, że ich potencjał nie zostanie w pełni wykorzystany, choć można w nie zainwestować, jeśli w niedalekiej przyszłości przewidujemy rozwój naszego biznesu. Niemniej jednak takie rozwiązania najlepiej sprawdzają się w dużych punktach, na przykład hipermarketach spożywczych, znanych sieciach handlowych lub sklepach w centrach zakupowych. Pozwalają one bowiem na sprawną obsługę klientów nawet przy dużym natężeniu ruchu. Będą odpowiednie również do wszystkich miejsc, które dysponują naprawdę dużym asortymentem. Ponadto ze względu na swoje gabaryty są przeznaczone do pracy stacjonarnej.