czas czytania: 2 min materiał partnera

Jakie korzyści daje zastosowanie kurtyn paskowych?

kurtyna paskowa

Kurtyny paskowe to elementy, które mają przede wszystkim być funkcjonalne. Wykonuje się je z elementów takich jak pasy PCV, listwy wieszakowe, płytki montażowe oraz systemy przesuwane. Ze względu na różnorodność, sprawdzają się w przypadku zwykłych hal przemysłowych, jak i pomieszczeń chłodniczych. Ich zastosowanie zależy od sposobu budowy. Jakie typy kurtyn paskowych wyróżniamy i jakie korzyści płyną z ich montowania?

Rodzaje kurtyn paskowych

Istnieje wiele rodzajów kurtyn paskowych, które będą różniły się między sobą w mniejszym lub większym stopniu. Wśród najpopularniejszych można wymienić przede wszystkim:

  •     Kurtyna paskowa standard – jest to klasyczny typ kurtyny. Zakres jej poprawnej pracy mieści się w przedziale temperatur od -10°C do +40°C.
  •     Kurtyna paskowa z pasów żebrowanych – są przeznaczone do obiektów, w których występuje duże natężenie ruchu wózków widłowych i innych pojazdów mechanicznych (np. magazynów lub dużych hal przemysłowych). Odporność kurtyny na temperatury wynosi od -35°C do +50°C.
  •     Kurtyna paskowa polar – wykorzystywane przede wszystkim w pomieszczeniach chłodniczych. Ich maksymalna wytrzymałość to od -50°C do +40°C.
  •     Kurtyna paskowa spawalnicza – jak sama nazwa wskazuje, są przeznaczone jako osłony w obrębie stanowisk spawalniczych.
  •     Kurtyna paskowa przesuwana lub rozsuwana – przystosowana do miejsc o zmiennym natężeniu ruchu. Jest montowana na listwie wieszakowej z łożyskowanymi rolkami. Sprawdzą się także w przypadku przewożenia towarów lekkich, które kurtyna może strącić.

Typów kurtyn paskowych może być wiele, gdyż zwykle producenci dopasowują ich właściwości do indywidualnych oczekiwań klientów. W zależności od tego, jaki efekt chce się uzyskać – dobiera się nie tylko ogólną budowę kurtyny, ale też grubość i szerokość poszczególnych pasków.

Zalety kurtyn paskowych

Wszystkie typy kurtyn są produkowane między innymi przez firmę Eurotop, której siedziba znajduje się w Łodzi. W razie wątpliwości i problemów z dostosowaniem właściwej warto poprosić o pomoc jej przedstawiciela. Przed podjęciem decyzji o zakupie, dobrze jest znać ich wszystkie zalety. Do największych korzyści zalicza się izolację termiczną i dźwiękową. Stosowanie kurtyn jest o wiele wygodniejsze i tańsze niż odgradzanie osobnych pomieszczeń lub montowanie drzwi. Dzięki nim zyskujemy skuteczną barierę, którą można łatwo pokonać zarówno pieszo, jak i przemieszczając się pojazdem (np. wózkiem widłowym). Kurtyny paskowe stosuje się również jako zabezpieczenie przed czynnikami atmosferycznymi, skutecznie zapobiegają gwałtownym zmianom temperatur oraz przeciągom.