Zapewnienie odpowiednich warunków pracy to obowiązek, jaki pracodawca musi spełnić zarówno wobec stałych pracowników, jak i tymczasowych. Oznacza to, że tym ostatnim należy dostarczyć odpowiednią odzież ochronną i środki ochrony indywidualnej, zapewnić należne posiłki i napoje regeneracyjne, a także zorganizować szkolenie z zakresu BHP. Przeczytaj artykuł i poznaj szczegółowe zobowiązania pracodawcy wobec pracowników tymczasowych.

Badania lekarskie i szkolenie BHP

Dopuszczenie pracownika do wykonywania zadań wynikających z zajmowanego przez niego stanowiska wiąże się ze spełnieniem kryteriów określonych w Kodeksie Pracy. Zasady te obejmują przeprowadzenie profilaktycznych badań lekarskich oraz należyte przygotowanie do pracy w formie szkolenia BHP. Przygotowaniem z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy, a także ochrony przeciwpożarowej może zająć się na przykład zewnętrzna firma. Pamiętać bowiem należy, że nieprzestrzeganie przepisów w zakresie dopuszczenia do pracy wiązać się będzie dla pracodawcy z poważnymi konsekwencjami.

Do wykonywania obowiązków zawodowych dopuszczony może zostać jedynie pracownik, również tymczasowy, który posiada orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku i w warunkach opisanych w skierowaniu na badania do lekarza medycyny pracy. Kwestia tego, kto kieruje pracownika tymczasowego na badania, nie została uregulowana w polskim prawie, ale pracodawca i agencja pracy tymczasowej ustalają to między sobą, podobnie jak zakres przejęcia przez pracodawcę użytkowania pewnych kwestii związanych z BHP. Szkolenie BHP to drugi warunek dopuszczenia do pracy i ten spoczywa już całkowicie na pracodawcy użytkowniku. Obowiązek ten obejmuje przy tym zarówno szkolenie wstępne (ogólne i stanowiskowe), jak i okresowe.

Ochrona osobista pracowników

W zakresie zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków do wykonywania obowiązków pracowniczych leży również odzież ochronna oraz środki ochrony indywidualnej, czyli różnego rodzaju kaski, maski, rękawice i inny potrzebny na danym stanowisku sprzęt. To kolejny z obowiązków, jakie pracodawca użytkownik musi spełnić wobec pracownika tymczasowego – podobnie wobec pracowników zatrudnionych bezpośrednio przez pracodawcę. On również odpowiedzialny jest za pranie, czyszczenie oraz wymianę uszkodzonej odzieży ochronnej czy środków ochrony indywidualnej. W przypadku, gdy pracodawca użytkownik nie jest w stanie zapewnić prania odzieży, może do tego zobowiązać pracownika tymczasowego, ale musi zwrócić mu koszty. Na takich samych zasadach co pracownikom stałym, pracownikom tymczasowym przysługują ponadto napoje oraz posiłki regeneracyjne.

Ochrona pracownika tymczasowego w miejscu pracy obejmuje wszelkie działania zapobiegające wystąpieniu wypadków przy pracy, w tym również ocenę ryzyka zawodowego. Pracodawca użytkownik powinien powołać do tego odpowiedni zespół lub przekazać to zadanie osobom prowadzącym obsługę kadrową, który dokona analizy warunków i zagrożeń na danym stanowisku. Jego obowiązkiem jest też zapoznanie pracownika tymczasowego z wynikami przeprowadzonej oceny. Przedstawienie zagrożeń musi być przy tym potwierdzone własnoręcznym podpisem pracownika.

Proces oceny ryzyka zawodowego można powierzyć specjalistom z firmy Ergo-Poż. Z jej usług mogą skorzystać również pracodawcy, który chcą przeprowadzić w swoim przedsiębiorstwie szkolenia z zakresu BHP, PPOŻ, ale również ratownictwa medycznego. Dzięki rozległej wiedzy osób przeprowadzających kursy biznesmeni mogą mieć pewność, że osoby, które zatrudniają, będą wiedzieć, jak powinni zachować się w nieprzewidzianych sytuacjach. Na koniec warto wspomnieć także o tym, że fachowcy mają odpowiednie uprawnienia, wydane przez Państwową Inspekcję Pracy w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy.