Przeprowadzenie szkolenia BHP to jeden z kluczowych elementów budowania bezpiecznego środowiska pracy w każdej firmie. Zgodnie z regulacjami zawartymi w Kodeksie Pracy to pracodawca ma obowiązek takie warunki zapewnić swoim pracownikom, również tym, którzy swoje obowiązki wykonują na podstawie innej niż stosunek pracy, czyli również tym, którzy pracują na podstawie umowy zlecenia.

Kiedy należy przeprowadzić szkolenie BHP?

Pracodawca ma obowiązek zapewnić bezpieczne warunki pracy wszystkim osobom wykonującym obowiązki pracownicze na jego rzecz. Oznacza to między innymi szkolenia BHP, szkolenia ppoż. oraz szkolenia z zakresu pierwszej pomocy, które stanowią istotny element przygotowania pracownika do wykonywania powierzonych mu zadań. Powinny one odbyć się jeszcze przed rozpoczęciem pracy na określonym stanowisku, a ich przeprowadzenie powierzyć należy specjalistom z branży takim jak firma BHP-PPOŻ-ADR świadcząca usługi na terenie całego kraju. Obowiązki pracodawcy w zakresie zagwarantowania odpowiednich warunków rozciągają się również na osoby pracujące na podstawie umowy zlecenia lub prowadzące własną działalność gospodarczą w innym miejscu wyznaczonym przez pracodawcę.

Obowiązek zapewnienia bezpiecznego środowiska pracy nie oznacza jednak, że osoby wykonujące swoje zadania w miejscu wyznaczonym przez pracodawcę na podstawie umowy zlecenia muszą odbyć szkolenie BHP. Konieczność taka pojawia się w sytuacji, gdy zleceniobiorca ma wypełniać swoje obowiązki w warunkach dużego zagrożenia bezpieczeństwa lub zdrowia. Należy przy tym dodać, że nie tylko pracodawca ma obowiązki w zakresie BHP. Również zleceniobiorca musi zapoznać się z przepisami dotyczącymi bezpieczeństwa oraz higieny pracy.

Co powinno objąć szkolenie BHP?

Planując przeprowadzenie szkolenia BHP, czy to z udziałem zewnętrznej firmy, czy zorganizowanym przez zakładową służbę BHP, powinniśmy pamiętać o kilku podstawowych kwestiach. Pierwsza to rodzaje szkoleń, jakie mogą odbyć pracownicy czy zleceniobiorcy. Na tym gruncie wyróżniamy instruktaż ogólny oraz stanowiskowy. Jak wskazuje nazwa, pierwszy dotyczy przepisów BHP zawartych w Kodeksie Pracy, w regulaminie danej firmy, a także zasad udzielania pierwszej pomocy. Instruktaż stanowiskowy natomiast przeprowadzany jest w celu zapoznania pracownika z zagrożeniami występującymi na danym stanowisku, sposobami ochrony przed nimi oraz bezpiecznymi metodami wykonywania obowiązków pracowniczych.

Bardzo ważne jest również to, że pracownicy przechodzą szkolenie BHP więcej niż raz. Przed dopuszczeniem do pracy odbywają oni tak zwane wstępnie szkolenie BHP. Oprócz niego mają oni obowiązek uczestniczyć w organizowanych przez pracodawcę okresowych szkoleniach BHP. Pamiętać przy tym należy o właściwym dokumentowaniu odbytych szkoleń w formie oświadczenia pracownika dołączonego do jego akt osobowych.