Obawy związane z założeniem własnej działalności gospodarczej wynikają przede wszystkim z konieczności rzetelnego sprostania kwestiom księgowym i rachunkowym. Rzadko kto dysponuje odpowiednio usystematyzowaną wiedzą, aby poradzić sobie z tym trudnym zadaniem samodzielnie. Na szczęście nie trzeba tego robić. Obecnie ogromna większość firm stawia na współpracę z profesjonalistami. Co zatem warto wiedzieć o księgowości uproszczonej i pełnej?

Księgowość uproszczona – zalety i wady

Opcja ta została opracowana przede wszystkim z myślą o małych firmach i przedsiębiorcach, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z poważnym biznesem. Księgowość uproszczona może być prowadzona zarówno w formie Podatkowej Księgi Przychodów i Rozchodów, jak i ryczałtu ewidencjonowanego oraz karty podatkowej. Wybór formy opodatkowania swoich dochodów zależy bezpośrednio od właściciela firmy – oczywiście pod warunkiem braku wykluczenia z danej formy opodatkowania w odniesieniu do prowadzonej działalności gospodarczej.

Co do zasady – księgowość uproszczona daje możliwość stosowania intuicyjnych, a także prostych rozwiązań w zakresie rejestrowania oraz gromadzenia informacji finansowych. Choć uzyskane w ten sposób dane nie są wystarczające do planowania dalekosiężnych inwestycji, to na samym początku w zupełności wystarczają. Nie da się ukryć, że ogromną zaletą jest w tym przypadku również cena. W zależności od ilości generowanych przez firmę dokumentów – koszty rzadko przekraczają 1000 zł. Co jeszcze warto wiedzieć?

Dla kogo księgowość pełna?

Na księgowość pełną może zdecydować się każdy – choć nie zawsze będzie to wyjątkowo opłacalne. Istnieje również grupa przedsiębiorców, którzy takie rozwiązanie wybrać po prostu muszą. Prowadzenie księgowości w tej formie jest obowiązkowe dla spółek komandytowych, komandytowo-akcyjnych, akcyjnych i spółek z o.o. oraz dla firm, które osiągnęły przychody w wysokości przynajmniej 2 000 000 euro w skali roku.

Prowadzenie pełnej księgowości daje właścicielowi ogromne możliwości. W bardzo prosty sposób może zapoznać się on z informacjami, dotyczącymi dosłownie każdego zdarzenia finansowego, a co za tym idzie, przeprowadzić niezbędne analizy w zakresie dynamiczniejszego rozwoju firmy. Jak podkreślają specjaliści z Biura Rachunkowego Adiutor, pełna księgowość to także gwarancja znacznie lepszej kontroli, umożliwiającej obserwację kosztów i przychodów całościowych przedsiębiorstwa. Właściciele mają tutaj zatem do czynienia z rozwiązaniem, które pełni funkcję kontrolną, sprawozdawczą, statystyczną, analityczną oraz informacyjną.