Druk offsetowy to technologia wybierana m.in. przy wykonaniu sporej ilości kopii różnego rodzaju publikacji i materiałów reklamowych. Wynika to ze stosunkowo niskich kosztów realizacji przy jednoczesnym krótkim czasie wydruku. Kluczowym elementem w tym wypadku są płyty offsetowe. Czym dokładnie są i jakie ich rodzaje wykorzystywane są przez profesjonalne drukarnie najczęściej?

Czym jest płyta offsetowa?

Arkusz blachy aluminiowej o niewielkiej grubości, który potocznie nazywa się formą drukową, stanowi jeden z najważniejszych elementów wydajnego druku offsetowego. Płyty wykorzystywane do drukowania masowego poddawane są naświetlaniu. Proces ten umożliwia przygotowanie poszczególnych miejsc na formach, z których farba przekazywana jest na obraz drukowy. Zadrukowanie płyty offsetowej realizuje się w technologii CtP, o wiele rzadziej w obecnych czasach natomiast metodą CtF. Wspomniane formy w postaci blachy aluminiowej mogą być fotorozpuszczalne bądź fotoutwardzalne.

To właśnie dwa główne rodzaje płyt offsetowych, które dzielą się jednak na znacznie więcej podtypów. Kluczowym kryterium do ich określenia jest charakter naświetlania. Jeśli wykorzystuje się do tego procesu promień lasera podczerwonego, mówimy o płytach termicznych. W swojej ofercie posiada je firma Ref-Graf Sp. z o.o., która klientom proponuje kilkanaście rodzajów tego typu form drukowych. Są one dostępne m.in. w wariancie chemicznym lub bezchemicznym. Czym różnią się od siebie takie płyty offsetowe?

Jaką płytę offsetową wybrać do druku?

Formy drukowe można wywołać z użyciem chemikaliów lub z pominięciem tego procesu. W przypadku drugiego rozwiązania można mówić o większym komforcie użytkowania płyty offsetowej. Jest ona także ekologiczna, dlatego coraz więcej drukarni decyduje się właśnie na takie modele przy realizacji druku offsetowego. Ostateczny wybór formy powinien być uzależniony od posiadanych maszyn i ich charakterystyki, w tym m.in. naświetlarek. Ważne jest też dobranie płyty offsetowej do specyfiki wykonywanych druków.

Jeśli chcemy uzyskać najwyższą jakość obrazu, a ilość egzemplarzy nie przekracza 200-300 tysięcy, zdecydujmy się na płytę srebrową. Nie nadają się one do druku z wykorzystaniem farb UV, a do ich naświetlenie używa się światła fioletowego pochodzącego z diody laserowej. Wypalać można natomiast płyty wysokonakładowe fotopolimerowe. Taki rodzaj form drukowych sprawdzi się przy przygotowywaniu wszelkiego typu opakowań, ale również np. gazet. Jeśli mowa o nieco mniejszych nakładach, dobrym rozwiązaniem może okazać się z kolei płyta offsetowa analogowa.