Firmy, takie jak Kalicińscy FHU, oferujące artykuły BHB i środki ochrony indywidualnej w swoim asortymencie mają obuwie robocze, w tym różne typy obuwia ochronnego. Czym różni się obuwie ochronne od obuwia roboczego oraz jakie rodzaje obuwia ochronnego możemy wyróżnić? Zapytaliśmy o to specjalistów – sprawdź, jakie czynniki brać pod uwagę podczas wybierania odpowiednich środków ochronnych.

Obuwie robocze a obuwie ochronne

Obuwie robocze różni się znacznie od obuwia ochronnego, warto więc zwrócić uwagę podczas zakupów, do której kategorii należą wybrane przez nas artykuły. Co prawda obuwie ochronne jest jednym z rodzajów obuwia roboczego, jednak nie każde obuwie robocze jest obuwiem ochronnym.

Obuwiem roboczym nazywamy bowiem obuwie stosowane w pracy, zgodne z wytycznymi BHP firmy, jednak nieposiadające potwierdzonych cech obuwia ochronnego. Są to zazwyczaj buty zakryte, które osłaniają stopy, jednak nie chronią przed wpływem czynników niebezpiecznych.

Obuwie ochronne natomiast jest towarem posiadającym atesty i certyfikaty jakości. Zakupić je możesz jedynie w posiadających odpowiednie uprawnienia placówkach, takich jak Kalicińscy FHU, oferujący techniczne zaopatrzenie firm. Obuwie ochronne jest jednym z najważniejszych środków ochrony indywidualnej, które wraz z odzieżą ochronną i innymi artykułami BHP powinny stanowić wyposażenie pracowników narażonych na czynniki niebezpieczne lub szkodliwe.

Rodzaje obuwia ochronnego

Obuwie ochronne to buty, których zadaniem jest ochrona nóg, a w szczególności stóp, przed działaniem czynników zewnętrznych, stanowiących zagrożenie dla życia lub zdrowia pracownika.  Ze względu na zróżnicowanie tego obuwia, możemy kategoryzować je zarówno ze względu na ich konstrukcję, jak i przeznaczenie. Wśród obuwia BHP wyróżnić możemy więc:

  • trzewiki,

  • półbuty,

  • buty do kolan,

  • oraz buty z przedłużoną cholewką.

Co więcej, w zależności od przeznaczenia buty takie mogą wyć wyposażone w dodatkowe elementy, takie jak podnoski lub wkładki odporne na przebicie.

Biorąc pod uwagę przeznaczenie obuwia ochronnego, również podzielić możemy je na wiele kategorii – kierując się typem zagrożenia, któremu mają one zapobiegać. W ofercie sklepów BHP znajdziesz więc obuwie chroniące przed czynnikami biologicznymi, chemicznymi i mechanicznymi, a także buty przeznaczone do pracy w skrajnych temperaturach. Ponadto w niektórych zawodach powszechnie stosuje się obuwie chroniące przed porażeniem prądem lub efektem ESD.

Zazwyczaj obuwie dostosowuje się również do panujących w miejscu pracy czynników atmosferycznych oraz ryzyka niebezpiecznych sytuacji związanych ze środowiskiem – np. wybuchów.

Jakie cechy powinno posiadać obuwie ochronne?

Wysokiej jakości obuwie ochronne powinno być opatrzone atestami potwierdzającymi jego właściwości oraz być czytelnie oznakowane. Wśród informacji dostarczonych przez producenta powinniśmy móc odnaleźć nie tylko rozmiar obuwia, znak firmowy i oznaczenie producenta, a również dokładną datę produkcji, numery norm, jakie obejmują to obuwie oraz określenie kategorii ochronnej. Warto wiedzieć także że w zależności od materiału i wykonania, jeden rodzaj obuwia ochronnego może być przydatny w kontekście kilku różnych zagrożeń, o czym także informuje producent.

Profesjonalna ochrona

Kalicińscy FHU to dostawca różnorodnych artykułów związanych z bezpieczeństwem i higieną pracy. W swojej ofercie posiadają szeroką gamę produktów, takich jak odzież robocza i ochronna, obuwie robocze, rękawice robocze, okulary robocze, nauszniki, gumowce, kaski ochronne, gogle czy ubrania spawalnicze. Dodatkowo firma zajmuje się sprzedażą sprzętu BHP, kombinezonów roboczych, chemii gospodarczej oraz masek. W ofercie Kalicińscy FHU znajdziemy także wyposażenie budowy, sprzęt do pracy na wysokości, narzędzia ręczne takie jak siekiery i młotki oraz ochronę głowy.