Alimenty to świadczenie wypłacane w celu zapewnienia dziecku bieżących środków utrzymania. Ich wysokość jest ustalana przez sąd w toku postępowania. Adwokat z Kancelarii Krzysztofa Wiśniewskiego zauważa, że mimo iż w większości przypadków alimenty są ustalane od dnia wniesienia pozwu, przepisy przewidują możliwość zasądzenia świadczenia za okres przed wniesieniem powództwa. Sprawdźmy, kiedy można skorzystać z tej możliwości.

Alimenty z datą wsteczną – o czym warto wiedzieć?

Uzyskanie alimentów za okres przed wytyczeniem powództwa jest możliwe w dwóch przypadkach – zaistnienia niezaspokojonych potrzeb dziecka lub zaciągnięcia zobowiązania finansowego w celu zaspokojenia potrzeb małoletniego. Adwokat z Kancelarii Krzysztofa Wiśniowskiego zaznacza jednak, że w drugim przypadku rodzic musi wykazać, że zobowiązane nie zostało spłacone do momentu wytoczenia powództwa. Uwaga! W przypadku gdy rodzic na bieżąco pokrywał koszty utrzymania i nie ma żadnych zobowiązań wynikających z opieki nad małoletnim, wówczas sąd nie zasądzi alimentów wstecznych.

Kancelaria Adwokacka Krzysztofa Wiśniowskiego – roszczenie regresowe

W przypadku gdy jeden z rodziców spełniał obowiązek dokładania się do utrzymania dziecka, a drugi nie łożył na jego utrzymanie, istnieje możliwość wystąpienia do sądu z roszczeniem regresowym. Jak wyjaśnia adwokat z Kancelarii Krzysztofa Wiśniowskiego, kwota, stanowiąca odpowiednią część kosztów pokrytych w imieniu drugiego rodzica, musi zostać wyliczona z uwzględnieniem możliwości finansowych osoby zobowiązanej do zwrotu. Co więcej, koszty pokryte przez jednego rodzica muszą być uzasadnione i związane z wydatkami niezbędnymi do zapewnienia należytej egzystencji (wyżywienie, mieszkanie czy ubiór). Podobnie jak w przypadku alimentów wstecznych roszczenie regresowe przedawnia się po upływie 3 lat. Jeżeli nie jesteś przekonany, czy należą Ci się alimenty za okres wsteczny lub roszczenie zwrotne, skonsultuj swoją sytuację z adwokatem.