Prowadzenie wielu rodzajów działalności wymaga zakupu kasy fiskalnej, czyli urządzenia rejestrującego sprzedaż. W myśl obowiązujących przepisów każdy podatnik, który sprzedaje towary lub usługi na rzecz osób fizycznych musi mieć kasę fiskalną, jeśli obroty na ich rzecz przekroczą 20 000 zł. Czym kierować się przy zakupie urządzenia rejestrującego sprzedaż?

Kasy fiskalne kiedy jest wymagana?

Obowiązek posiadania kasy fiskalnej nie dotyczy obrotu nieruchomościami, środkami trwałymi oraz wartościami prawnymi i niematerialnymi. Kasy fiskalne wymagają rejestracji w urzędzie skarbowym, dlatego warto kupować je od sprawdzonych firm specjalizujących się w ich dystrybucji, jak np. Kamex Sławomir Kotański. Poza szeregiem wyłączeń istnieją też obszary, w których one nie obowiązują. Z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących nie stosuje się w przypadku dostaw gazy płynnego części do silników, motorów do napędu pojazdów i motocykli, czy też nadwozi do pojazdów silnikowych, przyczep i naczep oraz innych przedmiotów wymienionych w rozporządzeniu.

Kas fiskalnych wymagają przewozy pasażerskie w samochodowej komunikacji, osób i ich bagażu podręcznego taksówkami, naprawy pojazdów silnikowych i motorowerów, także w zakresie przeglądów technicznych, usług fryzjerskich, kosmetycznych, kulturalnych i rozrywkowych oraz innych zawartych we wspomnianym dokumencie prawnym.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze urządzeń rejestrujących sprzedaż?

Nowo powstałe firmy powinny rozważyć zakup urządzeń rejestrujących online, dzięki którym Ministerstwo Finansów może mieć pewniejszą kontrolę nad wysokością obrotów podlegających rozliczeniu. Kasy fiskalne nowej generacji na bieżąco weryfikują czy i rejestracja sprzedaży odbywa się prawidłowo, jednocześnie przesyłając do Centralnego Repozytorium Kas (CRK) wszelkie niezbędne dokumenty. Szukając odpowiedniego modelu do danej branży należy swoje dotychczasowe potrzeby sprzedażowe związane z bazą produktową zwiększyć o około 40%, co da duży zapas na rozwój firmy.