Kłopoty finansowe firm mogą mieć różne rozmiary i wynikać z odmiennych przyczyn. Aktualna sytuacja gospodarcza nie ułatwia wielu przedsiębiorstwom zachowania płynności w działalności. Problemy takie nie zawsze jednak muszą prowadzić do upadłości – zamknięcia biznesu. Jednym z rozwiązań jest przeprowadzenie postępowania restrukturyzacyjnego. W artykule wyjaśniamy między innymi, na czym ono polega.

Jakie są cele restrukturyzacji?

Tym mianem określa się działania, które mają poprawić jakość działania firmy, efektywność w generowaniu zysków, chroniąc ją tym samym przed upadkiem i likwidacją. Postępowania restrukturyzacyjne są zatem skierowane w dużej mierze do przedsiębiorców, którzy borykają się kłopotami finansowymi w swoim biznesie. Wysokość zobowiązań wobec wierzycieli bardzo często przekracza w takim przypadku przychody, jakie osiąga przedsiębiorstwo. Należy mieć świadomość, że taka naprawa funkcjonowania firmy w jej różnych obszarach – głównie kapitałowych – to działania długofalowe, opierające się na przygotowanym planie. W jego opracowaniu mogą pomóc między innymi doradcy finansowi z firmy Alfa Audit & Advisory z Warszawy. Do tego potrzeba przeprowadzenia rzetelnej analizy, która nakreśli przyczyny problemów finansowych oraz słabe punkty w działaniu przedsiębiorstwa.

Jakie są rodzaje restrukturyzacji?

Można wyróżnić cztery podstawowe typy postępowania w zakresie uzdrawiania firmy w kryzysie. Jednym z nich jest tak zwane zatwierdzenie układu, które polega na bezpośrednim ustaleniu warunków spłaty pomiędzy dłużnikiem a wierzycielami. Inaczej wygląda natomiast układowe, ponieważ wymaga sporządzenia spisu wierzytelności – ten musi zostać zaakceptowany przez wierzycieli. Może mieć ono również formę przyspieszoną, co oznacza, że spis wierzytelność wraz z harmonogramem spłat powstaje w trybie uproszczonym. Najbardziej skomplikowane jest natomiast postępowanie sanacyjne. Wiąże się z nim fakt, że kontrolę nad majątkiem firmy przejmuje syndyk, w związku z czym właściciel nie może nim dowolnie rozporządzać.

Jakie korzyści daje postępowanie?

Jak zostało zaznaczone na początku, takie rozwiązanie jest swego rodzaju ochroną przed upadłością. Współpraca w zakresie doradztwa restrukturyzacyjnego i przeprowadzenie postępowania jedną z powyższych metod to czas na uporządkowanie spraw finansowych. Mogą z tego skorzystać zarówno spółki, jak i osoby fizyczne prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą. W ramach podjęcia tego rodzaju działań istnieje możliwość wytrzymania procesów egzekucyjnych, uchylenia od decyzji o zablokowaniu rachunku bankowego oraz odroczeniu terminów płatności według przygotowanego harmonogramu. Okres restrukturyzacji pozwala firmom zoptymalizować zadłużenie, a także odbudować relacje biznesowe z kontrahentami.

Należy także pamiętać o obowiązkach, jakie na przedsiębiorców nakłada takie postępowanie. Wiążą się one z sumiennymi wypełnianiem założeń planu układowego i terminowym regulowaniem zaległości w płatnościach. Restrukturyzowane firmy nie mają także możliwości zaciągania nowych zobowiązań czy zbywania składników majątku bez zgody wierzycieli oraz nadzorcy sądowego.