Etykietowanie to jedna z powszechnie stosowanych form znakowania opakowań i produktów. Pozornie prosta czynność w rzeczywistości nie jest tak łatwa. Rodzaj kleju stosowanego w tym celu musi bowiem być dopasowany do tworzywa, inaczej etykieta może nie przylegać właściwie lub przebijać, a to ujmuje profesjonalizmu. Jakie kleje stosowane w poligrafii sprawdzają się tu najlepiej?

Kleje poligraficzne

Poligrafia to dziedzina techniki, która zajmuje się procesami związanymi z wytwarzaniem druku. Obejmuje przede wszystkim opracowywanie wzorców i ich drukowanie. Jest to jednak bardzo ogólne stwierdzenie, pod którym kryje się wiele rozmaitych działań takich jak tworzenie reklam czy produkcja opakowań. Z tym ostatnim właśnie często związane jest etykietowanie. Wydruk etykiet to jedynie połowa sukcesu, jego druga część zależy bowiem od jej umieszczenia na produkcie, a tu ogromną rolę odgrywa rodzaj użytej substancji klejącej. Rynek materiałów i akcesoriów drukarskich oferuje rozmaite produkty, czego dowodzi oferta klejów firmy Henkel, której polskim dystrybutorem jest Piotr Bała. Wybór kleju do etykietowania zależeć powinien od tworzywa, na którym będzie on stosowany. Do wyboru mamy tu:

  • klej na zimno – dostępny w stałej i płynnej postaci, używany bez podgrzewania  do łączenia papierowych elementów, na przykład do przyklejania etykiet na pudełka, cechuje się krótkim czasem wiązania;
  • klej termotopliwy – wymaga podgrzania i dlatego nie należy używać go na materiałach wrażliwych na wysokie temperatury, sprawdzi się w przyklejaniu etykiet na papier, drewno, szkło i różnorodne tworzywa sztuczne;
  • klej skrobiowy – pochodzący ze źródeł odnawialnych i biodegradowalny, wykorzystywany do mocowania etykiet na wyrobach z tektury falistej oraz innych rodzajów papieru;
  • klej syntetyczny – ma szerokie zastosowanie, sprawdza się na materiałach takich jak szkło i ceramika, metale czy tworzywa sztuczne.

Od doboru właściwego kleju do tworzywa zależy, czy etykiety będą dobrze przylegały, a informacje na nich będą czytelne. Dlatego ważne jest, aby zapoznać się z używanymi materiałami przed rozpoczęciem etykietowania.

Klej ekologiczny a etykiety

Coraz większe znaczenie we wszelkich procesach produkcyjnych ma ekologiczny charakter stosowanych technologii oraz materiałów. Etykietowanie nie jest tu wyjątkiem i dla wielu drukarni czy producentów opakowań ważne jest, aby ich produkty wykorzystywały środki przyjazne środowisku. Wśród substancji klejących stosowanych na gruncie przemysłu takim jest klej zwierzęcy, który, choć znany od czasów starożytnych, obecnie nie ma szerokiego zakresu zastosowania.

Klej ekologiczny nie sprawdzi się na przykład w przypadku etykiet. Wykorzystywany jest natomiast w konserwacji manuskryptów czy produkcji instrumentów smyczkowych. Jeśli zależy nam na zmniejszeniu ludzkiej ingerencji w środowisko naturalne, najlepszym rozwiązaniem, tam, gdzie to możliwe, będzie wspomniany już klej skrobiowy.