Utrzymanie porządku na osiedlu jest niezbędne, aby dobrze się ono prezentowało. Najlepiej zatrudnić w tym celu firmę sprzątającą, świadczącą profesjonalne usługi. Dzięki temu będziesz miał pewność, że teren zostanie kompleksowo i dokładnie posprzątany. Czy wiesz, co najczęściej obejmuje utrzymywanie porządku w takim miejscu? W poniższym artykule podpowiadamy, co wchodzi w zakres obowiązków firm sprzątających osiedla.

Firmy podejmujące się sprzątania osiedli pracują nie tylko na zewnątrz, ale również wewnątrz, co znaczy, że mogą podjąć się utrzymywania porządku także w blokach. Odpowiadają za stan klatek schodowych, a niekiedy nawet innych pomieszczeń wspólnych. Zakres ich obowiązków zależy od indywidualnych ustaleń z osobą zarządzającą osiedlem. 

Pracownik firmy sprzątającej PerfectAnn mówi: Kompleksowe sprzątanie osiedla uwzględnia dbanie o porządek na drogach osiedlowych, chodnikach oraz parkingach. Ponadto posprzątane powinny zostać trawniki oraz place zabaw, jeśli znajdują się one na danym osiedlu.

Co obejmuje sprzątanie wewnętrznych części?

Firma sprzątająca zatrudniona do utrzymywania porządku na osiedlu powinna zadbać o jego idealny stan. Nie można zapominać o budynkach mieszkalnych, czyli najczęściej blokach. Najważniejsze okazuje się sprzątanie części wspólnych, np. klatek schodowych. Powinny być one utrzymane w jak najlepszej czystości, aby mieszkańcy oraz ich goście przyjemnie się w nich czuli. Oprócz tego należy zadbać o porządek na korytarzach znajdujących się na wszystkich piętrach. Pracownicy firmy sprzątającej powinni zająć się myciem podłóg, czyszczeniem poręczy przy schodach oraz kaloryferów i innych sprzętów. Do ich zadań należy również sprzątanie wycieraczek, a także mycie witryn oraz gablot informacyjnych w częściach wspólnych.

Niekiedy osoba zarządzająca osiedlem zleca firmie sprzątającej również inne obowiązki. Do sprzątania osiedli można zaliczyć np. podlewanie kwiatów doniczkowych znajdujących się w częściach wspólnych. Ponadto pracownicy powinni zwracać uwagę, czy wszystkie urządzenia działają prawidłowo. W razie zauważenia awarii muszą zgłosić to odpowiednim osobom. Dzięki temu na osiedlu zostanie zachowany porządek, a mieszkańcy nie będą musieli się martwić tym, że coś nie działa.

Zakres sprzątania zewnętrznej części osiedla

Wnętrza są bardzo ważne, ponieważ mieszkańcy spędzają w nich sporo czasu, ale warto zadbać również o porządek na zewnątrz. Dzięki temu osiedle będzie się ładnie prezentowało i przyjemnie będzie można spędzić czas na jego terenie. Oczywiście zakres obowiązków pracowników firmy sprzątającej zależy głównie od umowy, ale także od pory roku oraz pogody. Najczęściej ich praca polega na sprzątaniu dróg osiedlowych, chodników oraz parkingów. Do zadań należy m.in. udrażnianie kratek odpływowych, opróżnianie koszy na śmieci znajdujących się na terenie osiedla oraz dbanie o rośliny. Jesienią konieczne okazuje się również usuwanie opadających liści, natomiast zimą niezbędne jest odśnieżanie śniegu, aby ułatwić mieszkańcom poruszanie się po drogach i chodnikach.