Decyzja odnośnie sposobu prowadzenia księgowości to jeden z pierwszych dylematów, przed jakim muszą stanąć przyszli przedsiębiorcy. Dostępnych opcji jest tak wiele, że rzeczywiście można się pogubić. Warto pamiętać, że na księgowości opiera się struktura całej firmy oraz wszystkie procesy finansowe, które zachodzą w przedsiębiorstwie. Należy więc skonsultować się ze specjalistą i dokładnie przemyśleć swój wybór. Kiedy warto zdecydować na księgowość pełną, a kiedy na uproszczoną?

Księgowość pełna

Księgowość pełna to bardzo precyzyjny i rozbudowany system ewidencji zdarzeń gospodarczych w firmie. Przy czym jest to system bardzo skomplikowany. Decydując się na księgowość pełną musimy liczyć się z tym, że naszym obowiązkiem będzie nie tylko rejestracja przychodów i rozchodów oraz wyliczanie należności podatkowych, ale – przede wszystkim- przedstawienie w dokumentacji kompletnego obrazu sytuacji finansowej prowadzonej przez nas działalności gospodarczej. Jak informuje księgowa z biura rachunkowego M-Finance- na księgowość pełną firmy składają się takie akta jak księga główna, księgi pomocnicze, wykaz aktywów i pasywów, czy też zestawienie obrotów i sald. W dokumentach tego typu zanotowana musi być każda złotówka, jaka przepływa przez przedsiębiorstwo oraz każda transakcja bezgotówkowa, która wpływa na wynik finansowy firmy. Prowadzenie księgowości pełnej wymaga specjalistycznej wiedzy oraz dużego doświadczenia, dlatego też niewielu właścicieli firm decyduje się dokonywać wszystkich rozliczeń na własną rękę. Najlepszym rozwiązaniem jest podjęcie stałej współpracy z dobrym biurem rachunkowym, które w sposób kompleksowy zadba o to, by dokumentacja firmy prowadzona była rzetelnie i w zgodzie z obowiązującymi przepisami prawnymi.

Księgowość uproszczona

Przedsiębiorcy, którzy nie chcą prowadzić ksiąg rachunkowych, zobowiązani są do skorzystania z jednego z wariantów księgowości uproszczonej. Oznacza to, że właściciele – mniejszych i średnich- firm mogą prowadzić wszystkie rozliczenia w oparciu o:

  • podatkową księgę przychodów i rozchodów,
  • ewidencje ryczałtu,

Każde z tych rozwiązań posiada własne, określone wytyczne, do których musi zastosować się przedsiębiorca. Choć do prowadzenia księgowości uproszczonej wystarczą zazwyczaj programy księgowe, wiele osób wciąż woli korzystać z pomocy doświadczonych specjalistów. Dobry księgowy nie tylko zajmie się dokumentacją przedsiębiorstwa, ale też doradzi, w jaki sposób zoptymalizować koszty przedsiębiorstwa, czy jak płacić niższe podatki.

Którą formę prowadzenia księgowości wybrać?

Pełna księgowość to często wskaźnik statusu firmy. Prowadzą ją zazwyczaj duże przedsiębiorstwa, które dysponują ogromnymi środkami finansowymi. Pełna księgowość daje dokładny obraz stanu finansowego przedsiębiorstwa i pozwala dokonywać jego analiz. Prowadzenie księgowości uproszczonej to przede wszystkim duża oszczędność. Jej dokładność, jest jednak mniejsza niż w przypadku księgowości pełnej.