Każdy początkujący przedsiębiorca musi podjąć szereg ważnych decyzji, które pomogą w funkcjonowaniu firmy i zadecydują o jej dalszym rozwoju. Jedną z nich jest sposób prowadzenia księgowości - samodzielnie bądź też z pomocą biura rachunkowego. Jakie są korzyści i niedogodności obu rozwiązań? Które rozwiązanie będzie korzystniejsze dla rozwoju firmy? Zapraszamy do lektury.

Księgowość w małej firmie

Mała firma rzadko kiedy może poszczycić się dużymi obrotami. Z punktu widzenia początkującego przedsiębiorcy zrozumiała jest chęć zaoszczędzenia wszędzie tam, gdzie się da, między innymi na prowadzeniu księgowości przez inną firmę. Z tego względu niektórzy decydują się na samodzielne zarządzanie sprawami rachunkowo-finansowymi. Jest to dobre rozwiązanie, o ile firma generuje miesięcznie niewielką ilość dokumentów. Jednak wraz z rozwojem firmy przybywa dokumentów, a kwestie rachunkowo-księgowe się komplikują. Rozwiązaniem jest wtedy współpraca z biurem rachunkowym, takim jak Aleksandra Małofiej Księgowość - podatki z miejscowości Szamocin (województwo wielkopolskie).

Księgowość z biurem rachunkowym

Ogromną zaletą współpracy ze specjalistami w swoim fachu jest to, że właściciel firmy może skupić się na tym, co najważniejsze - na zarządzaniu i rozwoju firmy. Sprawy rachunkowo-księgowe potrafią być bardzo absorbujące, zwłaszcza wtedy, gdy zmieniają się przepisy (a dzieje się to dość często) i firma się rozrasta. W dodatku bycie początkującym przedsiębiorcą nie jest okolicznością łagodzącą w oczach urzędów w przypadku przekroczenia terminu lub popełnienia błędu. Właściciel firmy nie tylko traci cenny czas na księgowość, ale również może ponieść dotkliwą finansową karę, gdy popełni błąd.

Co jeszcze może zaoferować dobra księgowa? Oto inne korzyści współpracy z biurem księgowym lub rachunkowym:

  • Możliwość reprezentowania klienta w urzędach.
  • Rzetelność i terminowość.
  • Małe ryzyko kontroli skarbowej.
  • Wsparcie specjalistów w nietypowych sytuacjach.
  • Doradztwo podatkowe, znalezienie korzystnych rozwiązań finansowych i firmowe oszczędności.
  • Przechowywanie dokumentów leży w zakresie obowiązków biura.
  • Możliwość zlecenia prowadzenia kadr i płac (co jest korzyścią w przypadku coraz większego rozwoju firmy i zatrudniania coraz większej liczby pracowników). 

Warto dodać, że każda księgowa powinna posiadać ubezpieczenie OC (ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej). Zapewnia ono ochronę przed finansowymi konsekwencjami ewentualnych nieumyślnych błędów popełnionych przez nią. Nie oznacza to jednak przeniesienia odpowiedzialności za rozliczenia z urzędem skarbowym - to spoczywa na przedsiębiorcy.