Korzystasz z uproszczonego ryczałtowego rozliczania podatków? W takim razie jesteś zobligowany do prowadzenia ewidencji przychodów zawierającej zapisy dokonywane w oparciu o faktury, rachunki wewnętrzne i dokumenty celne. Mimo że ryczałt to jedna z prostszych form prowadzenia księgowości, musisz pamiętać o kilku zasadach regulowanych przez ustawodawcę. Sprawdź, co na ten temat mówi specjalista z biura rachunkowego Agat.

Kto może rozliczać się ryczałtem?

Ryczałt to forma rozliczeń z fiskusem, w której podstawę opodatkowania stanowi przychód. Z opodatkowania ryczałtem korzystają przede wszystkim spółki tworzone przez osoby fizyczne, które uzyskały przychód w kwocie nieprzekraczającej 2 000 000 euro, oraz osoby czerpiące zyski pozyskiwane poza działalnością rolniczą.

Jak zaznacza specjalista z biura Agat, limit nie obowiązuje przedsiębiorców, którzy zaczęli działalność w trakcie roku podatkowego i zdecydowali się na rozliczenia ryczałtowe. Warto przy tym zaznaczyć, że z ryczałtu nie mogą korzystać przedstawiciele wolnych zawodów (z wyjątkiem wymienionych w ustawie), lombardy, apteki, kantory oraz przedsiębiorstwa zajmujące się handlem częściami do pojazdów mechanicznych.

Ewidencja przychodów na ryczałcie

Ewidencja przychodów powinna składać się z ponumerowanych pozycji obejmujących wszystkie faktury, korekty, rachunki i pozostałe dokumenty (wraz z datami). Wszelkie zaniedbania oraz nieścisłości w prowadzeniu ewidencji przychodów i rozchodów podlegają surowym karom i mogą skutkować nałożeniem nawet pięciokrotnie wyższego podatku.

Aby mieć pewność, że obowiązek liczenia i dokumentowania przychodów danej instytucji został zrealizowany w sposób należyty, większość przedsiębiorców korzysta z usług biur rachunkowych. Nasza firma korzysta z rozbudowanych systemów teleinformatycznych, dzięki czemu Klienci mają gwarancję, że ewidencja przychodów jest prowadzona rzetelnie i z zachowaniem określonych terminów.

– wyjaśnia pracownik Agat. Z pomocą specjalistów wypełnisz obowiązek wobec fiskusa i unikniesz kar skarbowych.