Kwalifikowana pierwsza pomocy (KPP) to w Polsce najwyższy formalny poziom wyszkolenia ratowniczego dla osób, które nie posiadają wykształcenia medycznego. Przejście takiego certyfikowanego kursu pozwala w sytuacji zagrożenia życia i zdrowia swojego lub innych osób reagować w odpowiedni sposób, udzielając wsparcie przed przybyciem zespołu ratowników. Potwierdzenie przejścia szkoleń KPP to również cenna pozycja w CV. Wiele firm organizuje też takie kursy dla swoich pracowników w ramach szerszej strategii BHP.

Czym jest kurs kwalifikowanej pierwszej pomocy?

Kurs kwalifikowanej pierwszej pomocy jest przeprowadzany w oparciu o przepisy ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym. Stanowi on zatem wysoki formalny poziom wyszkolenia ratowniczego dla osób, które nie posiadają wykształcenia i uprawnień medycznych. Podkreślić zatem należy, iż kurs KPP jest znacznie bardziej rozbudowany od zwykłych szkoleń z zakresu pierwszej pomocy. Różnica zasadza się również na tym, iż po odbyciu wszystkich lekcji kursant przystępuje do egzaminów praktycznych i teoretycznych, które kończą się uzyskaniem certyfikatu z uprawnieniami ratownika. Nadawane są one w myśl przepisów polskiego prawa. Kto może zaś przeprowadzać taki kurs?

Kursy KPP prowadzą tylko firmy z odpowiednimi uprawnieniami. Jednym z ośrodków szkoleniowych, którego ofertą szczególnie powinni zainteresować się przedsiębiorcy, jest firma MED-NAR. Prócz szkoleń KPP zapewnia ona m.in. tworzenie instrukcji bezpieczeństwa pożarowego, pomoc przy zakupie sprzętu medycznego oraz AED, a także szkolenia ppoż.

Dla kogo przeznaczony jest kurs KPP?

Kursy KPP przechodzą przede wszystkim osoby, które planują rozpocząć ścieżkę zawodową w branży medycznej, a także wszyscy ci, którzy zajmują się pacjentami przewlekle chorymi. Ważne są one także dla osób pracujących w służbach mundurowych, a także w różnych instytucjach i ośrodkach np. w przechodniach, w domach spokojnej starości czy nawet w firmach pomocy drogowej. Na kursy KPP coraz chętniej zapisują się także młodzi ludzie, którzy świadomi są tego, jak ważne są umiejętności związane z pierwszą pomocą. To one są również cenione przez pracodawców, zwłaszcza poszukujących specjalistów mających pracować w warunkach pośredniego lub bezpośredniego zagrożenia zdrowia czy życia (np. praca na wysokościach).

Prócz tego kursy kwalifikowanej pierwszej pomocy polecane są dla różnych przedsiębiorstw np. elektroenergetycznych, przemysłowych oraz budowlanych. W ten sposób firmy wypełniają najwyższe standardy BHP w swoich organizacjach, dbając o wysoki stopień bezpieczeństwa pracowników. Często kurs KPP dla pracowników to pierwszy krok przy tworzeniu zakładowych zespołów ratownictwa. Wiedzieć też warto, że w niektórych branżach są one szczególnie ważne, a być może w przyszłości będą one obligatoryjne. Już dzisiaj istotne są one przy podpisywaniu przez firmy umów ubezpieczeniowych z towarzystwami ubezpieczeniowymi.

Na czym polega kurs KPP?

Kurs KPP często jest dzisiaj przeprowadzany dla specjalistów BHP oraz innych osób, które w firmach odpowiadają za bezpieczeństwo pracy. Zagadnienia, które poruszane są zatem podczas szkolenia, nie tylko dotyczą informacji teoretycznych podstawowych. Kurs składa się aż z ponad 60 godzin, z czego większa ich połowa to ćwiczenia praktyczne np. pozorowane akcje ratownicze z użyciem defibrylatora czy symulacje wypadków w miejscach pracy. Przykładowymi tematami zajęć są:

  • scenariusze i schematy postępowania przy ewakuacji ze strefy zagrożenia pożarem,
  • resuscytacja osoby dorosłej po upadku z wysokości,
  • obsługa defibrylatora zautomatyzowanego,
  • urazy chemiczne, termiczne, elektryczne w przemyśle,
  • postępowanie przy złamaniach i skręceniach w zakładzie pracy,
  • wsparcie psychologiczne dla poszkodowanego.

Oczywiście to tylko wybrane zagadnienia szczegółowo omawiane podczas kursu KPP, którego celem jest przekazanie praktycznej wiedzy uczestnikom. To oni po uzyskaniu certyfikatu, do czego są również przygotowywani, będą wiedzieli jak reagować w ekstremalnych warunkach i przy nieszczęśliwych wypadkach w pracy.