Na rozwój firmy na rynku wpływa przede wszystkim wykwalifikowana kadra. Dlatego też coraz częściej pracodawcy decydują się na kursy i szkolenia pracowników. Tego typu zajęcia wybierają także osoby chcące zmienić zawodową branżę, podnieść kompetencje lub zdobyć nowe umiejętności. Czy jednak opłaca się szkolić? Jakie korzyści mają z nich pracownicy, a jakie pracodawcy?

Korzyści ze szkoleń i kursów dla firm

Z organizowanych przez firmy szkoleniowe kursów i szkoleń zdecydowanie największe korzyści czerpią pracownicy. Inwestycja w kadry pozwala na poznanie przez zatrudnione osoby nowych metod działania i narzędzi do codziennego użytku. Przede wszystkim odnosi się to do szkoleń z negocjacji oraz technik sprzedaży. Przeszkoleni pracownicy z firm świadczących usługi sprzedażowe dzięki odpowiedniemu przygotowaniu łatwiej nawiążą kontakt z klientami. Poza tym zespół – pracownicy danego działu – będzie miał okazję do integracji i poprawy relacji w zakładzie pracy. Wpłynie to również korzystnie na samoocenę pracowników. Osoby zatrudnione będą się czuły docenione. Dzięki poznaniu nowych technik unikną też rutyny w wypełnianiu codziennych obowiązków w pracy.

Z kolei pracodawcy mogą liczyć na efekty przeszkolenia w postaci zwiększenia zysków np. sprzedaży. Dobra kadra będzie stosować nowe umiejętności do wdrażania przyszłych projektów i innych działań. Przeszkolenie zatrudnionych osób dodatkowo pozwala uniknąć wymiany kadry. Lepiej bowiem inwestować w rozwój wieloletnich pracowników, którzy odwdzięczą się lojalnością i dobrymi wynikami, niż szukać nowych. Przekłada się to wreszcie na ogólny sukces przedsiębiorstwa.

Jakie jeszcze zalety mają kursy i szkolenia?

Szkolenia biznesowe czy zawodowe oraz różnego rodzaju kursy z danej branży wiążą się z wieloma zaletami. Przyczyniają się do zdobywania nowych umiejętności i zastosowania ich w praktyce, poszerzenia teoretycznej wiedzy, a dodatkowo zwiększają szanse na nawiązanie nowej współpracy lub zdobycie zatrudnienia. Ponadto uczestnicy zajęć mogą w ich trakcie wymienić doświadczenie z innymi osobami z danej lub podobnej specjalności. Kursanci i uczestnicy szkoleń dla firm dzięki podniesieniu swoich kwalifikacji mogą się podejmować coraz to nowych wyzwań, co poskutkuje w przyszłości silniejszą pozycją w pracy, docenieniem przez przełożonego i ewentualnym awansem. Po ukończeniu tradycyjnego lub internetowego kursu pracownik jest bardziej zmotywowany do pracy, co przekłada się na jej jakość. Co ciekawe, istnieje możliwość dofinansowania tego rodzaju przedsięwzięć przez powiatowe urzędy dzięki środkom pozyskiwanym z Funduszu Pracy w postaci KFS. Wystarczy tylko złożyć odpowiedni wniosek do organu urzędowego.

Atrakcyjność kursów i szkoleń

Potrzeby szkoleniowe mają w zasadzie zarówno pracownicy dużych korporacji, jak i małych firm. Szyte na miarę programy szkoleniowe to główny powód, dla którego tego typu formy kształcenia są popularne. Dotyczy to zarówno e-szkoleń, coachingu, mentoringu, jak i warsztatów w grupach. Ze względu na szeroki wybór formy zajęć, warto wcześniej ustalić, jakie kompetencje chcemy rozwinąć u siebie lub u swoich podopiecznych. Oprócz możliwości zdobycia potrzebnego certyfikatu ważne, aby zajęcia reprezentowały pewien poziom i pozwalały wykorzystać wiedzę do określonych celów. Możliwość raportowania, podglądu postępów oraz wygodny dostęp do treści w przypadku e-kursów to dodatkowe korzyści dla pracodawców i uczestników zajęć.