Jednym ze sposobów na odkrycie sposobu działania rozwiązań stosowanych przed wieloma wiekami jest zastosowanie archeologii eksperymentalnej. Archeologia eksperymentalna polega na wykonywaniu narzędzi oraz przedmiotów zgodnie z wiedzą techniczną dostępną w danym okresie, przy pomocy materiałów dostępnych w tamtym czasie. Pozwala to sprawdzić, do jakich celów mogły służyć różnego rodzaju narzędzia i przedmioty.

Przebieg badań z zakresu archeologii doświadczalnej

Archeolodzy często znajdują różnego rodzaju artefakty, których przeznaczenie ciężko jest odgadnąć. Najlepszym sposobem na rozwiązanie tego problemu jest wykorzystanie metod badawczych wywodzących się z archeologii eksperymentalnej. Dzięki zrekonstruowaniu przedmiotu i technik rzemieślniczych możliwe jest uzyskanie informacji o funkcjach, jakie pełnił dany przedmiot. Badania eksperymentalne bardzo przydają się w przypadku badania technologii obróbki kości i poroża, gdyż zazwyczaj ciężko jednoznacznie określić przeznaczenie narzędzi i przedmiotów wykonane z tego rodzaju materiału. Każdy eksperyment musi być powtarzany kilkukrotnie przy uwzględnieniu różnych zmiennych, a także powinna być prowadzona dokumentacja fotograficzna i rysunkowa każdego etapu eksperymentu.

Wyniki badań

Badania prowadzone przez archeologów eksperymentalnych pozwalają na odkrycie i rekonstrukcje przedmiotów i technik rzemieślniczych stosowanych przez już wymarłe cywilizacje. W wyniku badania ważniejsze jest uzyskanie nowych informacji niż wytworzenie przedmioty czy innego artefaktu. Wyniki badań powinny zostać opublikowane w różnego rodzaju publikacjach naukowych oraz zaprezentowane na konferencjach. Badania, które zostały opublikowane i zyskały aprobatę środowiska naukowego, wskazują na poprawne wykorzystanie aparatu badawczego oraz prawidłową analizę pozyskanych informacji. Prawidłowa analiza wyników badań wymaga od archeologa eksperymentalnego dużej wiedzy oraz wysokich kwalifikacji.

Kto zajmuje się archeologią eksperymentalną?

Do przeprowadzania badań związanych z archeologią eksperymentalną, potrzebna jest odpowiednia wiedza, którą można nabyć, studiując archeologię. Prawidłowe przeprowadzenie kolejnych etapów eksperymentu pozwala na stosunkowo dokładne odtworzenie procesów rzemieślniczych, w wyniku których powstawały różnego rodzaju przedmioty i narzędzia. Archeologią eksperymentalną powinni zajmować się osoby odpowiednio przygotowane pod względem merytorycznym. Pozwala to uniknąć powstawania słabo popartych teorii o charakterze popularyzatorskim. Najlepiej badania związane z archeologią doświadczalną przeprowadzą osoby działające w takich firmach jak Archeoreplica. Badania przeprowadzone przez kompetentne osoby będą odpowiednio przeprowadzone, prawidłowo opisane i pozwolą na wyciągnięcie wiążących wniosków.